Kadına Dair Herşey

0 Kan Grubuna Sahipseniz Beslenmenize Dikkat Edin

0 Kan Grubuna Sahipseniz Beslenmenize Dikkat Edin

Bu kan grubundaki kişilerin metabolizmalarının düşük hızda çalıştığı tespit edilmiş. Bu da iyot yetersizliği nedeni ile kişilerin yediklerini yakmalarını zorlaştırıyor.

0-kan-grubuna-gore-beslenme

0 Kan Grubuna Göre Beslenme

0 kan grubuna sahip kişiler ne yemeli diye soruyorsanız, beslenme listelerinde yağsız ve kimyasal madde içermeyen yani dondurulmamış kırmızı et, beyaz et ve balık yenmelidir cevabı son derece doğru olacaktır.

0 grubu kana sahip olan kişilerin midelerindeki asit miktarı yüksek olduğu için eti kolayca sindirir. Ancak yine de midede fazla asitlenme olmasını engellemek için sebze ve meyve ile dengelenmelidir.

Metabolizmaları yavaş çalıştığı için, tiroid hormonu üreten iyot destekli sofra tuzu kullanılmalıdır. Tiroidin üretilmesi ve metabolizmanın hızlandırılması için bol bol iyot açısından zengin deniz ürünleri, karaciğer, kırmızı et, ıspanak ve brokoli ile beslenmelidir.

Ne Yememeli?

0 kan grubundakiler, özellikle süt ve süt ürünleri konusunda dikkatli olmalıdır. Özellikle kilo vermek isteyen 0 kan grubuna göre beslenme listesi tahıl ürünleri, ekmek ve taneli sebzeleri içermemelidir. Ekmekte bulunan gluten maddesi 0 grubunun kilo vermesini zorlaştırır. Bu nedenle buğday unundan yapılmış yiyecekler, 0 grubu için tavsiye edilmez.

Süt ve sütlü besinlerin metabolizmayı yavaşlattığı tespit edilmiştir. Zaten metabolizması yavaş olan 0 kan grubundakiler süt ve sütlü besinlerle beslendiklerinde metabolizma daha da yavaşlar. Ancak süt ve sütlü besinler de vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu sağlar. Bu nedenle 0 kan gurubu sahipleri süt ve sütlü gıdalardan uzak durmalı ve kalsiyum takviyesi için de çeşitli vitamin hapları kullanmalıdır. Böylece vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu alırken, metabolizma da yavaşlatılmamış olur.

0-kan-grubu-nasil-beslenmeli

Yağlara Dikkat

Özellikle her diyet programının dikkat edilmesi gereken önemli unsurlarından biridir yağlar. 0 kan grubuna dahil olanlar özellikle doymamış, katı yağlardan uzak durmalıdırlar. Sıvı yağlar konusunda çok da sınırlaması bulunmayan 0 kan grubundakiler, bolca zeytinyağı kullanarak kalp ve damar sağlığını korumuş olurlar.

Bir önceki yazımız olan MS (emes) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Teşhisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


0 Kan Grubuna Sahipseniz Beslenmenize Dikkat Edin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ