Kadına Dair Herşey

10 Dolarların Üzerinde Hangi Kadının Yüzü Olacak?

10 Dolarların Üzerinde Hangi Kadının Yüzü Olacak?

 ABD 10 dolarlık banknotlarını tekrardan tasarlamaya karar verdi. Banknotların üzerinde kadın yüzü olmasını belirledi. 2016 yılına kadar Amerika Hazine Bakanı Jack Lew Cuma günü yapmış olduğu açıklamada yoğun bir ilgi olduğundan tarihi bir kadın figürünün yer alacağına dair açıklama yaptı. Dolarda kimin resmi olacak sorusu herkes tarafından merak konusu haline geldi.

Amerika Kadınların Oy Kazanmasının 100. Yıl Dönümü Hediyesi

10 dolarlık banknotlar ABD’de 2020 yılında dolaşıma giriyor. Bu tarih Amerika açısından oldukça önemli çünkü kadınların oy kazanmasının 100. yıl dönümü… Yılsonunda belirlenecek olan kadın figürü Amerika’nın kadın figürü olan tek banknotu olacak. Martha Washington 1891- 1896 yıllarında 1 dolarlık sertifikalar üzerinde bulunuyordu. Şu anki bulunan 10 dolarlık banknotların üzerinde 1929 yılından bugüne FED eski başkanı Amerikalı ekonomist olan Ben Bernanke yapmış olduğu açıklama ile ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton’un resmi bulunuyor. 2020 yılında kadınların oy kazanmasının 100 yılının bir hediyesi olarak kadın figürünün 10 dolarlık banknotlarda gösterileceği bildirildi.

Yüzde 90’ı Erkeklerden Oluşuyor

Tüm dünyada 167 resmi para birimlerinin üzerinde yer alan insan figürlerinin %90’ından fazlasını erkekler oluşturuyor. Sadece 34 ülke banknotlarında kadın figürlerine yer veriyor. Kadın erkek eşitliği konusunda savunucu olan ABD bu ülkeler arasında yerini almıyor. Avustralya bir tarafında kadın bir tarafında erkek figürlerinin bulunduğu banknotlarında dünyada kadın ve erkek eşitliği konusunda tek örneği oluyor. Banknotlarında kadınların temsili olarak yer aldığı diğer ülkeler, İsviçre, İsveç, Danimarka, Kanada, İngiltere, İzlanda, Yeni Zelanda, İsrail, Filipinler ve Norveç olarak sıralanabilir. Amerika kendisinin yer almadığı bu listede 2016 başında olmanın çabasında olduklarını yapmış olduklarını açıklamalarda bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Tahta Baskı Kalıp Ustalığının Kadın Tarafından Yapılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


10 Dolarların Üzerinde Hangi Kadının Yüzü Olacak? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE