Kadına Dair Herşey

10. Haftada Anne Ve Bebek

10. Haftada Anne Ve Bebek

Fetüslüğe adım atan bebek, 10. Haftada hayati organlarını geliştirmeye devam ediyor. Annelerin kalbi bu haftadan itibaren daha hızlı atarak, bebeği için de kan pompalıyor.

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebek 10. Haftaya girdikten sonra yaklaşık 22 ile 36 cm arasında bir boya ve 2 ile 4 gr arasında da bir ağırlığa sahip olur. 10 haftalık bebek anne karnında eriğe benzer.

10 haftalık bebek anne karnında

Bebeğiniz artık embriyoluktan fetüslüğe transfer olmuş ve hızlı gelişimine bu isimle devam edecektir. Bu haftadan itibaren, bebeğin kıkırdak olan iskelet dokusu, kemik halini almaya başlayacaktır. El ve ayak parmakları daha belirgin bir hal alırken, diş tomurcukları da yerlerini almaya başladı.

Hamilelik döneminin 10. Haftasından itibaren, bebeğin beyin, karaciğer ve böbrek gibi hayati önem taşıyan organları vücutta ki yerlerini aldı ve el ile ayakların da ki tırnak yapısı da bu hafta oluşmaya başladı.

10 haftalık gebelik kaç aylık olur

Bebeğin cildinde ufak ve ince tüyler gelişmeye başladı. Dudağı şekillendi ve çene kemiği de gelişiyor. Bu haftadan itibaren artık bebek nefes alma refleksi yapıyor.  henüz daha nefes alacak kadar ciğerleri gelişmese de, bebek doğum sonrasında ki nefes alma hareketlerini yaparak kendini doğum sonrasında şimdiden hazırlıyor. 10 haftalık gebelik kaç aylık olur diye merak eden anneler, 2.5 aylık hamileliği devirdiniz. Haberiniz olsun.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

10 haftalık gebelik annedeki değişiklikler, rahimin tenis topu kadar olması ile kendini gösteriyor. Aynı zamanda bu haftadan itibaren anne adayının kalbi, normalden çok daha hızlı atarak, bebeğin rahimde ki gelişimi için kan pompalıyor.

10 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Anne adayları, bu haftada itibaren egzersizler yapmaya başlamalı ve yorulduklarında ayakların altına birkaç yastık koyarak biraz yüksekte tutmalıdır. Ayakların havada tutulması ve masaj yapılması, ilerleyen dönemlerde varis oluşumunu engelleyecektir.

Bebeklerinin kalp atış sesini duymak için heyecanlanan anneler, doktorlar tarafından genellikle 12. Haftaya kadar bekletilir. Ancak doktorlar bazen 10. Haftada bebeğin kalp atışını kontrol ederken, sesini size duyurabilirler. Anne ve babanın, dünyaya gelecek olan bu minik yavrularının kalp atışlarını duymaları, aralarında güçlü bağların kurulmasın için büyük bir adımdır.

11 ile 14 haftalar arasında, detaylı ultrason muayenesi ile yapılacak olan ikili testi yaptırmaları gerekecektir. Bu test ile, bebeğin kemik uzunluğu, beyin, kalp, kol ve bacak gelişimi kontrol edilir. Eğer bebeğiniz pozisyondaysa ve şanslıysanız, çocuğunuzun cinsiyetini 13. hafta itibari ile öğrenebilirsiniz.

Henüz hamile kıyafetleri almak için erken olsa da, anne adayları artık eski kıyafetlerinin içine sığmakta zorlanabilirler. Yaz aylarına gelen hamileliklerde vücutta şişlik ve ödemler oluşabilir, gaz sebebi ile de karın ve bel etrafında şişkinlik meydana gelebilir.

Göğüslerin göz ile görülür derecede büyümesi, sütyen seçimini değiştirecektir. Aynı zamanda göğüs üzerinde damarların belirginleşmesi de, süt üretiminin yavaş yavaş başladığının habercisidir.

Bir önceki yazımız olan 9. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 9 haftalık bebek gelişimi ve anne karnında hakkında bilgiler verilmektedir.


10. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ