Kadına Dair Herşey

2015’te Kadının Medyadaki Yeri Belirlendi

2015’te Kadının Medyadaki Yeri Belirlendi

Küresel medya izleme projesinin raporlarına, göre kadının 2005 yılından 2015 yılına kadar medyada görünürlüğünün arttığı, sabit kaldığı ve de azaldığı alanlar belirlendi. Küresel medya izleme projesinin raporuna göre kadının son 10 yılda medyada görünürlüğünün arttığı tek alan  “ev içi şiddet mağdurları” alanı oldu.

Çalışan Olarak Kadın Medyada %37 Oranında Bulunuyor

Rapor, 1995 yılından beri her beş senede bir basına sunuluyor ve dünya ve ülkelerde, cinsiyet eşitliğinin medyada ne kadar var olabildiği konusunda bilinçlendirmeler yapıyor. Raporun 114 ülke üzerindeki yaptığı incelemelerin sonuçlarına göre, haberleri hazırlayanların % 37sinin kadınlar, %63 ünün ise erkeklerden oluştuğu belirtildi. Rapor sadece erkek ve kadınların sosyal medyadaki görünürlükleri ile değil aynı zamanda, haberleri kimlerin hazırlayıp sunduğu ile de ilgileniyor. 2015 yılında,  küresel ölçekte, sadece haber içeriklerinde yer alanlar içinden sadece %24 ünün kadınlardan oluştuğu da raporda belirtiliyor.

Türkiye’de Haber İçeriklerinin % 81’inde Erkekler Yer Alıyor

Küresel medya izleme raporlarına göre Türkiye’de 2015 yılında, radyo, televizyon, gazete gibi medya araçlarında erkeklerin yer alma oranı %81 olarak belirlendi. Aynı şekilde raporda, haberleri hazırlayıp sunanların da %83 oranında erkeklerden % 17 oranında kadınlardan oluştuğu sunuldu.

Türkiye’de Kadın Televizyon Ve Radyo Sunuculuğunda Ön Planda

Rapora göre Türkiye’de kadınların medyada çalışan olarak en fazla yer aldığı mecralar ise, radyo ve televizyon programları. Ülkemizde 2015 yılının verilerine göre televizyon ve radyo programlarının %65’ini kadınlar sunuyor. İnternet çalışanlarının ise % 38’i kadınlardan oluşurken % 62’si erkeklerden oluşuyor. Kadınların ülkemizde medya çalışanı olarak en az oranda yer aldığı mecralar ise gazeteler. Ülkemizde kadın gazete muhabirlerinin % 20 oranında yer aldığı da raporda belirtilmiş durumda.

 

Bir önceki yazımız olan Şoförler Ve Otomobilciler Odasından Bayan Sürücülere Uyarı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


2015’te Kadının Medyadaki Yeri Belirlendi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ