Kadına Dair Herşey

2016 Gelinlik Çeşitleri

2016 Gelinlik Çeşitleri

Malum sezon yaklaşıyor.Bu sezon da artan model çeşitleriyle 2016 senesinin gelinlik olarak bolca çeşitlerini ve modellerini bir arada görebiliyoruz.Özel bir gün ve siz de en özel halinizle görünmek istiyorsunuz doğal olarak.Aslında bu yazımızda bu özel günü süsleyecek modelinize yardımcı olmanın yanı sıra gelinliğin nasıl bu derece özel bir hale geldiğini de yazacağız.

Peki bu sene hangi modeller revaçta,geçen seneye göre nasıl farklıklar mevcut.Gelinlik modasında şu an en revaçta olan modeller hangileri?

Gelinlik Modası nasıl başladı?

Gelin tarafından düğün ya da nikâh esnasından giyilen özel giysidir. Gelinliğin rengi, biçim ve önemi davetlilerin dinine ya da kültürüne göre değişir. Orta çağda yapılan düğünler iki insan arasında yapılan birlikten daha fazlasını ifade ediyordur. Bu düğünler daha çok aile arasındaki bağı ya da iki ülke arasındaki anlaşmayı temsil ediyordu. Birçok düğün, özellikle soylular ve yüksek sosyal sınıflar arasında, sevgi temelli olmaktan çok politik sebeplerle yapılıyordu. Gelinlerden, sadece kendi güzelliklerini sergilemelerini için değil, ailelerini iyi temsil edecek şekilde giyinmeleri beklenirdi. Gelinlik modası, genelde çağın modasına göre değiştirilir.

 

Osmanlıdan Günümüze Gelinlik Modası

 

Osmanlı’da giyim kültürü, geniş bir coğrafyada, farklı kültürlerin ve inançların senteziyle oluştu. Genç kızların süslü ve gösterişli giyinmesi ayıp sayıldığı için, genç kızlar genellikle sade ve göze çarpmayan renklerde giyinirlerdi. Sadece evli kadınlar süslü giyinebildiği için, gelinlik süslü giyinmeye atılan ilk adımdı. Bu gelenek, Cumhuriyetin ilk dönemlerine kadar sürdü. Batılılaşma hareketleri ve kıyafet devrimi ile genç kızların evlilik öncesi giyebildiği renkler ve kıyafetler değişse de, evlilik öncesi sadelik kuralı değişmedi. Gelinlik Modası batı kültüründe olduğu gibi Osmanlı kültüründe de gelinliğin biçim sosyal sınıfa göre değişiklik gösteriyordu. Saray hanedanının, kırsal kesimde ve şehirde yaşayanları benimsedikleri gelinlik modelleri farklıydı. Günümüzde her modelde gelinlik Türkiye’de de kabul edilmektedir. Batıda moda haline gelen Vintage tarzıyla birlikte eski gelinlere olan rağbet artmıştır.

 

Günümüz Gelinlik Modası

 

Gelinlik modası her sene farklı ürünlerin de gelmesiyle değişmektedir. Meydana gelen bu değişikliğe gerek gelin adayları gerek tasarımcılar uyum sağlamak zorunda kalmaktadırlar. Geçmiş yıllara nazaran Günümüz Gelinlik Modası birbirinden farklı değişikliklerle gelin adaylarının karşısına çıkmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile her üründe olduğu gibi gelinlik modellerinde de ciddi bir ilerleme kaydetmiştir. Tasarımcılar teknolojik cihazlarla birbirinden farklı ve özel ürünler üretirken bu da sektör içerisinde tatlı bir rekabetin oluşmasını sağlamaktadır.

 

En Çok Tercih Edilen Gelinlik Modelleri

 

  • A kesim gelinlik modelleri
  • Balık gelinlik modelleri
  • Önü kısa arkası uzun gelinlik modelleri
  • Kabarık gelinlik modelleri
  • Prenses gelinlik modelleri

 

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılının Trendi: Asimetrik Kazak başlıklı makalemizde asimetrik kazaklar ve kazak modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


2016 Gelinlik Çeşitleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ