Kadına Dair Herşey

2018 Yılında Kadına Şiddeti Önleme Yolları

2018 Yılında Kadına Şiddeti Önleme Yolları

2018 Yılında Kadına Şiddeti Önleme Yolları

2018 yılında da kadına şiddet haberleri her gün karşımıza çıkıyor. Kentli köylü, eğitimli eğitimsiz veya ev kadını iş kadını ayrımı yapmaksızın kadına şiddet olayları her gün gerçekleşiyor. Kadına şiddetin her türlüsü oldukça tehlikelidir.

Yılında Kadına Şiddeti Önleme Yolları

Kadına şiddet olayları sonrasında kadınlar hem cinsel hem ruhsal hem de ekonomik açıdan zarar görmektedir. Pek çok kadın uğradığı şiddet sonrasında onuru zedeleniyor ve özgüvenini kaybediyor. Zarar gören ve acı çeken kadınlar bozulan toplum yapısının yansımaları olarak karşımıza çıkıyor.

Kadına Şiddet Nasıl Önlenir?

Kadına şiddeti önleme

Kadına şiddeti önlemek için pek çok yöntem denendi. Yasalar çıkartıldı, koruma tedbirleri alındı. Ancak kadına şiddet her ne yapılırsa yapılsın bir türlü azalmadı. Kadına şiddeti önlemenin en önemli yolu eğitimdir. Şiddet konusunda kişileri bilgilendirmek ve gerekli tedbirleri almak gerekir. Farkındalık yaratarak kadına şiddetin doğru bir yaklaşım olmadığı erkeklere anlatılmalıdır.

Kadına şiddeti önlemek için 6284 sayılı kanun yürürlüğe konuldu. Ancak yasanın altyapısı yeterli ölçüde hazırlanmadığından dolayı işlerliği oldukça az görünüyor.  Şiddeti önlemek için gerekli altyapılar hazırlanmalı ve kanunlarla desteklenmelidir. Kadına Şiddeti Önleme Merkezleri kurulmalı ve ülke çapında hizmet vermesi sağlanmalıdır.  Yönetmeliklerle kadına şiddet engellenmeli ve şiddeti önleme devlet politikası haline getirilmelidir.

 

Kadına Uygulanan Şiddet Türleri

Kadına Uygulanan Şiddet Türleri

Kadına şiddet günümüzde oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kadına şiddet türlerini şu başlıklar halinde toplayabiliriz:

Psikolojik Şiddet

Fiziksel Şiddet: Tokat atmak, dövmek, tekmelemek, yumruklamak, vücuduna zarar vermek, yakmak ve tedavi olmasını engellemek.

Cinsel Şiddet: Kadınların sık sık karşı karşıya kaldığı şiddet türlerinden biri de cinsel şiddettir.  Kadınların istemediği anlarda cinsel ilişkiye girmek, çocuk doğurmasını istemek, taciz etmek veya fuhuşa zorlamak cinsel şiddetin unsurları arasındadır.

Ekonomik Şiddet: Kadının parasını almak, para harcamasını engellemek, istemediği işte çalışmaya zorlamak veya iş bulmasını engellemek ekonomik şiddet unsurları arasında yer almaktadır.

Psikolojik Şiddet: Kadını sürekli eleştirmek, aşağılamak, küçük düşürmek, tehdit etmek, suçlamak veya küfür etmek erkekler tarafından kadına uygulanan psikolojik şiddetin unsurları arasında yer almaktadır. Pek çok kadın kocası veya sevgilisi tarafından şiddete maruz kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İstifa Etmenize Neden Olabilecek Sıra Dışı Ofisler başlıklı makalemizde keyifli bir ofis ve Sıra dışı ofis tasarımları hakkında bilgiler verilmektedir.


2018 Yılında Kadına Şiddeti Önleme Yolları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ