Kadına Dair Herşey

2018’de Boşanmış Çiftler Çocuklarını Nasıl Mutlu Bireyler Olarak Yetiştirebilir?

2018’de Boşanmış Çiftler Çocuklarını Nasıl Mutlu Bireyler Olarak Yetiştirebilir?

2018’de Boşanmış Çiftler Çocuklarını Nasıl Mutlu Bireyler Olarak Yetiştirebilir?

Boşanmış Çiftler Çocukları

Boşanan çiftlerin çocukları genellikle durumdan olumsuz etkilenmekte ve çeşitli psikolojik problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Boşanmanın çocuklar üzerinden etkileri olumsuzdur. Ancak burada ebeveynlere de önemli görevler düşmektedir.

Doğru yönetilmeyen boşanmalar çocukların durumdan olumsuz etkilenmesine neden olur. Boşanan çiftler çocuklarını mutlu bireyler olarak yetiştirebilmek için birlikte sorumluluğu yüklenmeli ve doğru metotlar kullanmalıdır.

Boşanan Çiftler Boşanma Sürecini Nasıl Yönetmelidir?

Boşanan Çiftler Boşanma Sürecini Nasıl Yönetmelidir

Boşanmaya karar veren çiftler öncelikle geçiş adaptasyonunu doğru bir şekilde ayarlamalı ve gelişim düzeyine göre sağlıklı bir şekilde geçiş adaptasyonu sağlanmalıdır.  Bu aşamada anne ve babanın birbirine karşı olumsuz hal ve davranışları kontrol edebilmesi de oldukça önemlidir.

Çocuğun boşanmayı anlayabilmesi için ona zaman verilmesi gerekir. Çocuğun yaşı dikkate alınarak boşanmaya yönelik gerekli açıklamalar gerçekleştirilmelidir.  Çocukların boşanma sürecinde tartışma ortamlarından uzak tutulması da dikkat edilmesi gereken başlıca konular arasında yer almaktadır.

Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkilenir?

Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkilenir

Her çocuğun boşanmadan etkilenme şekli birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kimi çocuk bu durumu daha kolay atlatırken kimi çocuk boşanma sürecinde oldukça zorlanmaktadır. Çocuklar boşanma sürecine aynı tepkileri vermiş olsa dahi tepkilerin ne zaman verileceği birbirinden farklılık gösterir.

Boşanan Anne ve Babaların Mutlu Bireyler Yetiştirebilmesi İçin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  • Boşanma eşler arasında bir meseledir. Ömürleri boyunca anne ve babalık görevleri aralıksız olarak devam edecektir. Anne ve babalar boşanma sürecinden sonrada çocuklarını hep seveceklerini anlatmalıdır.
  • Çocukların yaşı oldukça önemlidir. Boşanma konusunda bilgilendirilirken çocuğun yaşı dikkate alınmalı ve yaşıyla orantılı açıklamalarda bulunulmalıdır.
  • Boşanma açıklaması anne ve baba tarafından birlikteyken gerçekleştirilmelidir. Evden hangi ebeveyn ayrılacaksa evden ayrılmadan bir süre önce gerekli konuşmanın çocukla gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Çocuklar boşanma ile ilgili somut deliller ister. Boşanma konusu açıklanırken ebeveynler çocuğun anlayacağı şekilde somut nedenler ortaya koymalıdır.
  • Boşanma gerçekleştikten sonra belirli aralıklarla ebeveynlerin bir araya gelmesi çocuk için çok önemlidir.
  • Boşanma sürecinde çocukların soru sormasına izin verilmelidir. Çocuk merak ettiklerini sorabilmeli ve duygularını rahatlıkla ifade etme rahatlığına sahip olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Sevgililer Günü Hazırlıkları başlıklı makalemizde Romantik sevgililer günü hediyeleri, sevgililer günü ve sevgililer gününün en anlamlı hediyeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


2018’de Boşanmış Çiftler Çocuklarını Nasıl Mutlu Bireyler Olarak Yetiştirebilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ