Kadına Dair Herşey

32 Hafta Gebelik Ve Adım Adım Yaşananlar

32 Hafta Gebelik Ve Adım Adım Yaşananlar

Doğuma az bir süre bebek emme ve nefes alma reflekslerini geliştirecektir. 32. Haftada anne adaylarının 11 kilo almış olması beklenmektedir. Normal standartlara göre bu dönemde kadınların 11 ile 15 kilo arasında almış olmaları gerekmektedir. Normalden biraz daha fazla kilo alan annelerin 6 ile 11 kilo almış olmaları beklenmektedir. 32 haftalık gebelik kaç aylık sorusu ise 8 ay olarak açıklanabilir.

32 Haftalık Gebelik

32-haftalik-gebelikte-bebekler

Anne Adayları Kaç Kilo Alırlar?

 Çok zayıf anne adaylarının ise 12 ile 18 kilo almış olması beklenmektedir. Düzenli beslenmek ve düzenli yapılan egzersizler ile doktorların tavsiye ettiği kiloda kalmak mümkün olacaktır. Kilosunun normal olmadığını düşünen anne adaylarının ise doktora ya da beslenme uzmanına danışması gerekmektedir. 32 haftalık gebelik cinsellik açısından da oldukça tehlikeli.

32.Haftada Kasılmalar Nasıl Gerçekleşir?

Braxton-Hick kasılmaları da 32. Haftada gerçekleşir ve doğuma hazırlanmaya kaslar gevşenerek başlanır. Gebe bayanlar rahimlerinde periyodik toplanmalar ya da sertleşmeler hissettiğinde bunların genel adına Braxton-Hick adı vermektedir. Mevcut kasılmaların doğum sancısı olup olmadığını anlamak için ise pozisyon değiştirmek yeterli. 32 haftalık gebelik bebeğin kilosu da artmıştır.

Erken Doğum Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 Kasılmalar hissedildiği anda yatılıyorsa kalkılmalı, oturuyorsa yürünmelidir. Bu dönemde anne adaylarının kasın basıncı yüzde 40 ile 50 oranında artmıştır. Bu rahatsızlıkları gidermek için küçük porsiyonlar ile yemek yemek ve destekli yastıklarda uyumak gerekiyor. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sırt ağrıları artmaktadır.

32 Haftalık Anne Adaylarında Gözlenen Fizyolojik Değişiklikler

Bazı bel ağrıları erken doğumun işareti olmaktadır. Rahmin büyümesi ile ağırlık merkezi değişmiş, karın kasları gerilip zayıflamıştır. Bu durum gebe bayanların yamuk durmasına sebep olabilir. 32 haftalık gebelik ultrason görüntüleri de bu durumu açıklamaktadır. Hamile anne adayları bu dönemi gerektikçe dinlenerek yapmalıdır. Midede ve bağırsaklarda şişkinlik ve bitkinlik hissetmemek için 6 öğün yemek yemek gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


32 Hafta Gebelik Ve Adım Adım Yaşananlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ