Kadına Dair Herşey

4 – 5 Yaş Arası Çocukların Psikolojik Özellikleri

4 – 5 Yaş Arası Çocukların Psikolojik Özellikleri

4 ve 5 yaş arasında olan çocuklar, yeni bir döneme adım atarlar. Bu dönemde çocuklar başkalarının düşüncelerini hesap edebilir, zihin teorileri kurmaya başlamış olurlar. Daha paylaşımcı olan bu yaşta ki çocuklar, anaokuluna gitmek için en uygun yaş dilimi içerisindedirler.

Bu dönemde toplum kurallarına uyum göstermeye başlarlar ve verilen kurallara uyup sınırların ne olduğunu kavrayabilirler. Sizin bu dönemlerde evde belli kurallar koymanız ve çocuğunuzun bu kurallara uymasını öğretmeniz gerekmektedir. Evde konulan kurallar, çocuğu kırmamalı, sert ve ağır olmamalı sevgi ve şefkat eksik edilmemelidir.

Eğer çocuk anaokulu dönemine başlayacak ise, hayatında ilk defa anne ve babasından ayrılacağı için ona zaman tanımalı ve anlayış göstermelisiniz. Göreceksiniz ki, çocuğunuz çok kısa sürede bu duruma adapte olamaya başlayacaktır. Bu dönemde çocuk anne ve babası tarafından terk edilmediğini, tekrar onu almaya geldiklerini annesinin bir yere gitmediğini öğrenmeye başlar.

4 - 5 Yaş Arası Çocukların Psikolojik Özellikleri

Dış Dünyanın Farkına Varırlar

Bu yaş döneminde ki çocukların psikolojik özelliklerinden birisi de, dış dünyanın var olduğunu fark etmeleridir. Hayatın sadece anne ve babadan ibaret olmadığını, sadece evde vakit geçirilmediğini anlarlar. Bu dış dünya ile beraber, yeni kuralları, sabrı, beklemeyi öğrenir, insanların özgürlüğünü anlamaya başlarlar.

Çocuklar kendi arkadaşlarını seçmeye başlar, daha kolay bir şekilde kalem tutmayı öğrenir, daha basit bir şekilde resim yapmaya alışır ve bağımsız bir şekilde hareket ederler. Her geçen gün daha akıcı bir dille konuşur ve soru sormaya başlarlar ve inatçıdırlar.

Bu ya grubunda ki çocukların psikolojik özelliklerinin en sıra dışı olanı, gerçek olan ile hayali birbirinden tam olarak ayırt edememeleridir. Bu dönemde çocuklar var olmayan bir şeyi sanki varmış gibi anlatır ve ezber yapabilir. Bu durumda anne ve babaların anlaması gereken şey ise, çocuğun aslında yalan söylemediği, çocuğun hayal ile hayatı birbirinden henüz ayırt edemeyecek kadar küçük olmasıdır.

Hayali Arkadaş Edinirler

Hayali Arkadaş

4 5 yaş arası çocukların psikolojik özellikleri, hayali arkadaşlar edinmeye gayet müsaittir. Her ne kadar izlediği filmlere göre hayali arkadaş edinse de, çocuğun psikolojisi ile de alakalı olarak görülebilir. Örnek verecek olursa, bir çocuk anne veya babasından korkuyor ise, o zaman hayalet veya canavar gördüğünü ifade edebilir ve korkusunu bu şekilde dışarı atar.

Hayali arkadaş durumunun ise iki sebebi vardır. Ya yalnız kaldığı için onunla oynadığı bir hayali arkadaş edinir, ya da suçluluk duygusunu bastırmak ve kendini rahatlatmak için kullandığı araçtır. Eğer evde yapılmaması gereken bir şey yapıldıysa, veya çocuk bir vazo vs bir şey kırdıysa, onu kendisinin değil, hayali arkadaşının yaptığını söyleyerek işin içinden sıyrılır. Bu iki sebepte, çok normal olarak kabul edilen bir durumdur. Ancak bu hayali arkadaş olayı ilerleyen yaşlarda da devam ediyor ise, o zaman bir psikologdan yardım alınmalıdır.

 

Yasak Olan Cazip Gelir

Anne ve babanın izin vermediği bir şeyi, başka çocukların yaptığını görüyor ise, bu ona da cazip gelmeye başlar ve yapmak ister. Yasak çiğneme olayı, birçok çocuğun psikolojik özelliklerinden biridir. Çocuklar bu dönem içerisinde iyiyi ve kötüyü keşfedip onları birbirinden ayırt etmeye başlarlar. Bu sebepten dolayı da, eğer çocuk kaba davranıyor, küfür ediyor, yapma dediğiniz şeyleri inat edip yapıyor ise, kırıcı olup sert davranmak yerine, keşfetmesine yardımcı olmak için karşınıza alın ve doğru olanı ona anlatın.

Yasak Olan Cazip Gelir

Siz, anne ve baba olarak kendi davranışlarınız ile çocuğunuza örnek olursanız, o da doğru ile yanlışı ayırt edebilir, kasıtlı ve kazayla yapılan şeyleri anlayabilir. Bu durumlarda çocuğa ceza vermek en son düşünülmesi gereken şeydir. Eğer ceza vermekten başa bir seçenek kalmadıysa, o zaman da çocuğunuzun değil, yaptığı davranışın kötü olduğunu ve bu yüzden ceza aldığını anlamasını sağlamalısınız.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk anaokuluna gitmek istemiyor, ailesinden henüz ayrılmaya hazır değilse, fazla çekingen ve ürkek davranıyorsa, 5 dakikadan daha uzun süre bir işle meşgul olamıyorsa (resim çizme, oyun oynama gibi), başka çocuklarla uyum problemi yapıyor veya oyun oynamak istemiyorsa, yemek uyku ve tuvalet sorunları düzene girmediyse, genel olarak üzgün ve endişeliyse, ismini daha tam olarak söyleyemiyorsa, kalem tutma becerisi gelişemediyse, kendi başına kıyafetlerini giyip çıkartamıyorsa doktora danışıp yardım alınması gerekmektedir.

 

Bunlar Varsa Dikkat

Aşağıda belirtilen maddelerin hepsi veya büyük bir kısmı çocuğunuzda mevcutsa,
1- çocuk, anne ve babası ile daima inat halindeyse,
2- Aile düzeniniz ve yaşayışınızı çocuğunuz belirliyorsa,
3- çocuğunuz üzerinde net kurallar oluşturamadıysanız veya kuralları çocuğunuz ciddiye almıyorsa,
4- Anne baba çocuk üzerinde kombine bir şekilde hareket edemiyorsanız, doktordan destek almanız gerekebilir.

 

Çocuklara Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Çocuklara Nasıl Yaklaşmak Gerekir

4 5 yaş arası çocukların psikolojik özellikleri hakkında az çok bilgi sahibi oldunuz. Çocukların bu dönem içerisinde zihinsel ve çevresel gelişimini başarı ile tamamlamak istiyorsanız, onlara yaklaşımınıza özen göstermeniz gerekir.

  • Onlara nesne ve kavramların ismini düzgün bir şekilde söyleyin.
  • Çocuklarınıza olabildiğince tam ve düzgün cümleler kurun, onlarla konuşun.
  • Size soru sordukları zaman, mümkün olduğunca sabırlı bir şekilde ve doğru cevaplar verin. Siz ona nasıl anlatırsanız, o dış dünyayı öyle tanıyacaktır.
  • Çocuğunuzla beraber karşılıklı eğlenebileceğiniz ve keyifli zaman geçireceğiniz aktiviteler yapın.

Onlara bu şekilde davranmanız daha faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Normal Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde epidural doğum, normal doğum ve Normal doğum aşamaları hakkında bilgiler verilmektedir.


4 – 5 Yaş Arası Çocukların Psikolojik Özellikleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ