Kadına Dair Herşey

4. Haftada Anne Ve Bebek

4. Haftada Anne Ve Bebek

Hamilelik döneminin 4. haftasına girilmesi ile beraber, anne adayı erken hamilelik belirtileri yaşayabilir, evde veya hastanede yaptırdığı kan ve idrar tahlillerinden hamile olduğunu öğrenebilir. Şuan için küçük bir hücre yığınından ibaret olan bebek, her geçen gün çok hızlı bir şekilde gelişim göstererek hayatta kalmaya çalışacaktır.

erken hamilelik belirtileri

Hamileliğin 4. Haftasında Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftadan itibaren, bebeğin yaklaşık boyu 1mm ile 2mm arasında olur ve bu büyüklükte ki bir bebek, henüz ultrason ile görülemez. Ultrason ile bakıldığında, ancak bebeğin 4. haftalık gebelik kesesi dikkat çeker. Bebeğiniz 8 haftalık süreci doldurana kadar, ona embriyo denilecek. Şuan için bebeğinizin kalbi atmıyor. Ancak bebeğin kalp ve beyini hızlı bir şekilde gelişim gösteriyor.

4 haftalık gebelikte kasık ağrısı

Embriyonun oluşmasını sağlayan hücreler, hamilelik döneminin sonuna kadar bebeği besleyecek olan plasentanın gelişimine de destek olur. İlerleyen haftalardan itibaren, plasenta bebeğin beslenmesinden sorumlu olacak, anne ve bebek arasında ki besin, oksijen ve kan alışverişini sağlayacaktır.

Hamileliğin 4. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Anne adayı, 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşamaya başlar. Henüz hamile olduğunu bilmeyen biri, bu ağrıyı adet ağrısı ile karıştırılabilir.

Hamileliğin 4. Haftasında Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftadan itibaren, anne adayının kalbi, eskisine nazaran daha hızlı bir şekilde atmaya başlar. Kalbin daha hızlı çalışması ve kan hacminin bu hıza yetişmeye çalışması, anne adayının yorgunluk yaşamasına neden olur.

4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar, genellikle göğüslerde hassasiyet, kasık ağrısı, göğüslerin hafif şişmesi, bazı kişilerde yerleşme kanamasının görülmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi bulgular ile karşılaşabilir. Henüz mide bulantısı, aşerme, kusma ve baş dönmesi için çok erken.

 

Bir önceki yazımız olan Hamiliğin İlk Haftalarında Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde hamileliğin 1. haftası, hamileliğin ilk 3 haftası ve Hamilelik haftaları hakkında bilgiler verilmektedir.


4. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ