Kadına Dair Herşey

6. Haftada Anne Ve Bebek

6. Haftada Anne Ve Bebek

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğin 6. haftası ile beraber, bebeğin ultrasonda daha net görüntüsüne rastlanabilir ve kalp atışları duyulabilir. 6. haftada bebeğin kalbi basit tüp şeklinden, 4 odacıklı gelişmiş hale dönecek ve büyük gelişmesine devam edecektir.

Hamileliğin 6. haftası

6 haftalık bebeğin boyu 6 mm kadar ulaşmıştır. Bu haftada da bebeğin kilosundan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Embriyonun solunum sistemi ile sindirim sistemini meydana getirecek yapılar da 6. hafta da gelişmeye başlar. Bu haftada bebeğin anneden beslenmesini sağlayacak göbek kordonu da oluşur. 6.haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Aynı zamanda bebeğin göz, kulak ve ağzının yerleşeceği bölgelerde boşluklar belirginlik kazanmaya başlar. Gelişen organların arasında beyin de yerini alarak, hızlı bir şekilde gelişmeye ve çalışmaya başlar.

6 haftalık bebeğin boyu

Şuan için bebeğin kol ve bacakları ultrason ile görülemez. Kol, bacak, el ve ayakları meydana getirecek olan tomurcuklar daha yeni yeni gelişim göstermektedir.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

6 haftalık gebelikte annede ki değişikler, sabah bulantıları, bitkinlik, halsizlik ve göğüs hassasiyetleri ile kendini göstermeye başlar. Meydana gelen kusma ve bulantılar, annenin sağlıklı beslenememesine sebep olur. Bulantıların önlenebilmesi için tuzlu kraker, gliserin gibi tuzlu besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

6 haftalık gebelikte annede ki değişikler

Anne adayları, 6. haftada bebek hareketlerini henüz hissedemezler. Karında ki bağırsak hareketlerini, bebek hareketi ile karıştırırlar. Bebek daha çok küçük olduğundan 16 haftadan önce bebek hareketlerinin hissedilmesi beklenmemektedir.

Vajinal kanamanın olmaması ve doktorun herhangi bir risk görmemesi halinde, cinsel ilişki de herhangi bir yasak ve sınırlamanın olması söz konusu değildir.

Bir önceki yazımız olan 4. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 4 haftalık gebelik belirtileri yaşayanlar, 4 haftalık gebelikte kasık ağrısı ve 4. haftalık gebelik kesesi hakkında bilgiler verilmektedir.


6. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ