Kadına Dair Herşey

7. Haftada Anne Ve Bebek

7. Haftada Anne Ve Bebek

Bu haftada artık bebeğin yüzü yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Henüz kaç haftalık hamile olduğunu bilmeyen anneler, ultrason muayenesi yaptırdıkları zaman bebeğin baş ve popo uzunluğuna bakıp, kaç haftalık hamile olduğu öğrenebiliyorlar.

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebek hamileliğin 7. haftasına ulaştığı zaman, boyu yaklaşık olarak 7 mm ile 8 mm arasında olur ve neredeyse bir pirinç büyüklüğündedir. Bu haftadan itibaren bebeğin baş ile poposu arasında ki uzunluk, ölçülebilecektir.

7 haftalık bebek anne karnında beyin, omurga, göz, büyük damarlar, karaciğer,  barsak ve  böbrek, gibi organlarını geliştirmeye hızla devam etmektedir. Şuan için bebeğinizin gözleri tıpkı bir kuşun ki gibi yan taraflarda yer alır ve haftalar ilerledikçe iki göz birbirine yaklaşmaya başlar.

7 haftalık bebek anne karnında

Kız veya erkek olacağını belirleyen genital yapıda kabarıklık şekil almaya başlamıştır. Ancak şuan için cinsiyetinin ne olduğu ultrasonda anlaşılacak kadar gelişmemiştir.

7 haftalık gebelik kesesine bakıldığında, bebeğin şuan için tam olarak vücuttan ayrı kol, bacak ve parmaklarının oluşmadığı görülür.

Şuan için bebeğinizin bir kuyruğu olduğunu biliyor muydunuz? Bu kuyruk daha ilk haftalardan beri vardı ve yaklaşık 10. Haftaya kadar da olacak.

7 haftalık gebelik kesesi

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğin 7. haftası ile, anne adayının rahmi eskisine göre 2 kat daha büyük bir hal alır. Büyüyen rahimin, idrar kesesine uyguladığı baskı sebebi ile anne adayları sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir.

Gebeliğin 7. haftasında annede ki değişiklikler uykusuzluk, rahimin büyümesi, sık idrara çıkma, bulantı, kusma ve yorgunluk olarak görülmektedir.

Gebeliğin 7. haftasında annede ki değişiklikler

Anne adayları hamilelik döneminin bu haftalarında, kızamıkçık gibi bulaşıcı çocuk hastalığı olan kişilerden uzak durmalıdır. Eğer anne adayı bu hastalığı daha önce geçirmediyse hamilelikte geçirebilir ve bu da bebeğin bazı özürler ile doğmasına neden olabilir.

Evde kedi ve köpek besleyen anne adayları için, herhangi bir tehlikenin varlığı söz konusu değildir. Sadece kedi kumu ile temas edilmemeli, kumun temizlenmesinin ardından eller bol su ile yıkanmalıdır. Kedi ve köpeklere çiğ değil, pişirilmiş et verilmesi gerekir. Aksi halde toksoplasma dan etkilenme söz konusu olabilir. Bunlara dikkat edilmesi halinde hayvan beslemenin hiçbir sakıncası yoktur.

 

 

Bir önceki yazımız olan 6. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 6 haftalık bebeğin boyu, 6 haftalık gebelikte annede ki değişikler ve Hamileliğin 6. haftası hakkında bilgiler verilmektedir.


7. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ