Kadına Dair Herşey

8. Haftada Anne Ve Bebek

8. Haftada Anne Ve Bebek

Anne adayları, hamilelik döneminin 8. haftası ile beraber 2 aylık hamileliğini tamamlamış olur. Bu haftalarda anne adayları artık hamilelik belirtilerini daha az yaşamaya başlarlar. Bebek için en çok beyin gelişiminin revaçta olacağı 8. haftada, kısa bir süre sonra bebek uzuvlarını da hareket ettirebilme kabiliyetine sahip olacaktır.

 

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

 8 haftalık bebek anne karnında

8 haftalık bebek anne karnında 10 mm  ile 13 mm arasında bir uzunluğa sahip olurken, kilosu ise yaklaşık 1 gr kadardır. Bebeğin bu haftadan itibaren tomurcuklanan el, kol, bacak ve ayakları oluşmuş, el ve ayak parmakları ise perdeli bir görünüm almıştır.

Beyni çok hızlı bir şekilde gelişen bebeğin kafası, şuan için vücudunun en büyük parçasıdır. Bebeğin iç organları hızlı ve istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ederken, karaciğer ve dalağı vücutta ki yerini almıştır.

Bu gelişimlerin yanı sıra, bebeğin yüzünde ki kemik ve kıkırdaklar oluşum göstermeye başlamış ve kulak, damak ve ağız boşluğu şekillenmeye başlamıştır. Bebeğin yüzü şeffaf ve çok ince bir haldedir. Göz kapakları artık her ne kadar gelişmiş olsa da, bebek 26. Haftadan önce gözlerini açamayacaktır.

Anne ile bebeğin birbirine bağlanmasını sağlayan ve yemek taşıyan göbek kordonu ve içerisinde bulunan damarlar görevini yerine getirmeye başladı.

Ultrason muayenesi esnasında bebeğin vücudunda ki detaylar net bir şekilde seçilemese de, kalbi ve vücudun bütünü belirgin bir şekilde görülmektedir.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

 8 haftalık gebelikte meydana gelen değişiklikler

Hamileliğin 8. haftası ile beraber göğüs ucunda ki kahve rengi alan, yavaş yavaş koyulaşmaya ve büyümeye başlar. Göğüs ve vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen bu koyuluğun sebebi ise, melanin hormonunun salgılanmasıdır. Bu hormon, vücutta ki  bazı lekelerin daha koyu bir hal almasına sebep olurken, hamileliğin sonlanması ile beraber tekrar eski haline dönmesini de sağlayacaktır.

8 haftalık gebelikte meydana gelen değişiklikler, anne adayının göğüslerinin sütyene sığmamaya başlaması ile kendini gösterecektir. Göğüsün büyümesinde ki neden ise, göğüsün süt üretmesinden sorumlu olan (laktasyon) hormonların her geçen gün daha fazla büyümesidir.

8 haftalık gebelik mide bulantısı

Bir çok anne adayında, 8 haftalık gebelik mide bulantısı şikayetleri şiddetli geçmektedir. Bulantının azaltılması için zencefil çayı tavsiye edilmektedir.

Anne adayının rahmi iki katına ulaşmış olsa da, henüz karnında bir büyüklük meydana gelmez. Bazı anne adayları karnının büyüdüğünü hissetse de, bu bağırsakların gergin olmasından kaynaklanır. Büyüyen rahimin iç organlara uyguladığı baskı sebebi ile anne adayları sindirim sisteminde bazı problemler ile karşılaşabilir.

8 haftalık gebelik beslenmesi kabızlık, şişkinlik ve gaz  gibi problemlerin önlenebilmesi amacı ile lifli gıdalarla ve bol yeşil yapraklı besinlerle yapılmalıdır. Aynı zamanda hamilelik dönemi içerisinde günde en az 2 litre su içmeye de anne adayları özen göstermelidir.

Herhangi bir risk taşımıyorsanız, bu dönemlerde yapılacak olan hafif ve basit egzersizler, sindirim sistemini rahatlatmak açısından faydalı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan 7. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 7 haftalık bebek anne karnında, 7 haftalık gebelik kesesi ve Gebeliğin 7. haftasında annede ki değişiklikler hakkında bilgiler verilmektedir.


8. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ