Kadına Dair Herşey

9. Haftada Anne Ve Bebek

9. Haftada Anne Ve Bebek

Bebeğin göz, dil, el ve ayak parmaklarının geliştiği bu dönemde, iç genital organları cinsiyetini de belirleyecektir.

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

9 haftalık bebek gelişimi, anne karnında yaklaşık 2 cm e, ağırlık olarak ise 2 gr ulaşmıştır. 10. Haftaya girilmesi ile beraber, embriyo olarak adlandırılan bebek, artık fetus diye adlandırılmaya başlanacaktır.

Bebek şuan da beyni ile kaslarını kontrol etmeye çalışıyor. Bunu başarabildiği andan itibaren de, anne karnında ki bebeğin el, kol hareketlerinde de ciddi artış artışlar izlenecektir. Ancak bebeğiniz daha yeterli büyüklükte olmadığından, henüz bu hareketleri hissedemezsiniz.

9. Haftada Anne Ve Bebek

Bebeğin iç genital organlarında cinsiyet farklılığını oluşturacak belirginlikler başlamış durumda. Eğer bebeğiniz erkek ise, testisleri, kız ise de yumurtalıkları oluşmaya başladı. Ancak bebek daha küçük olduğundan, 9 haftalık bebek cinsiyeti anne ve babaya henüz belirtilemez.

9 haftalık bebek cinsiyeti

Bebeğin bu haftada gözlerinde gelişmeler devame derken, dili de oluşmaya başlar. El ve ayak parmakları her ne kadar gelişmeye devam etse de, şuan tıpkı bir ördekte ki gibi birbirine paletli ve yapışıktır.

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

9 haftalık gebelikte annedeki değişikliklere ilaveten varis ve basur şikayetleri eklenebilir. Annede ki kan dolaşım sisteminde meydana gelen değişiklikler sebebi ile bu rahatsızlıklar gün yüzüne çıkar ve önlenebilmesi için de anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Beslenmenin yanı sıra, anne adayı gün içerisinde hareket etmeli ve mümkünse en az 30 dakika yürüyüş yapmalıdır. Bu sayede anne adayı hem kendisini daha sağlıklı ve rahat hissedecek, hem de değişen kan dolaşımı normale dönmeye başlayacaktır. Bütün bu önerilere rağmen anne adayında varis şikayetleri artarsa, o zaman varis çorbası kurtarıcısı olabilir.

9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler

Hamile olduğunu öğrenen bir anne, sürekli bilgisayardan veya telefondan bebeği ve kendisi hakkında bilgi edinmeye çalışır. Bu esnada kullanılan bilgisayar ve telefonun, anne ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı bildirilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 8. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 8 haftalık bebek anne karnında, 8 haftalık gebelik beslenme ve 8 haftalık gebelik mide bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.


9. Haftada Anne Ve Bebek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ