Kadına Dair Herşey

Adı Kıskançlık Mı, Güvensizlik Mi?

Adı Kıskançlık Mı, Güvensizlik Mi?

Kıskançlık,  bütün insanların doğasında bulunan bir duygudur. Kıskançlık duygusunun düzeyi insandan insana farklılık gösterebilir. Kıskançlık kararında olduğu sürece kişinin kendisine ve çevresine zarar vermez. Hatta insanı tembellik ve hantallıktan kurtaran tetikleyici bir duygudur.

kiskanclik

Kıskançlığın toplumsal ve kültürel bir yanı da vardır. Toplum tarafından neyin kıskanılıp neyin kıskanılmayacağı da öğretilmektedir.

Sağlıksız bir kıskançlık çevreden çok kişinin kendisine zarar verir. Kıskançlık yıkıcı, negatif duygulardandır. Kişinin içini kemiren, yakan, strese ve kaygıya sürükleyen bir ortam oluşturur. Kıskançlık duygusu, düşünce kontrolünü ele geçirir.

Eşler arasındaki kıskançlık sevgi belirtisi olarak görülse de ilişkinin zarar görmesine neden olur. Hatta ilişkilerin sona ermesine ve cinayetlere bile sebebiyet verebilir.

Eşler ya da partnerler arasında yaşanan kıskançlıkların asıl sebebi güvensizliktir. Eşler ya da partnerler uzun süre bir aradaysa kıskançlığın kaybolması ve güven duygusunun artması gerekir.

Güvensizlik duygusu kıskançlığın artmasına neden olur. Güvensizlik kıskançlığı besleyen ana damarlardan biridir. Güven duygusu önce ailede başlar ve çevreye doğru devam eder. Çocukluk dönemindeki yaşantılar önemlidir. Ailede ve çevrede yaşadıkları olumsuzluklar etkilidir.

Kişi istediği ve sevdiği bir durumu kaybetmek istemez. Kayıp ve tehdit hissediyorsa kıskançlık ortaya çıkar. Kıskançlık yaşayan kişiler bir taraftan duygularını yönlendirmeye çalışırken, diğer taraftan da ilişkilerini düzenlemeye çabalarlar. İlişkilerinde bir rakip ya da baş edemeyecek bir durumla karşılaştıklarında kendini güvende hissetmezler. Kendilerinin kaybedeceklerini, dışlanacaklarını ve değer görmeyeceklerini düşünürler. Tehdit ederek, küserek, zor kullanarak bulundukları durumu muhafaza isterler. Bu durumların hepsi duygusal zayıflıktan kaynaklanmaktadır. Yani kıskançlık güven eksikliği ve duygusal yetersizlik belirtisidir. O zamana kadar zor durumlardan kaçma yolunu denemiş ve bu kaçış işlemini gerçekleştirmiştir. Yetersizliği ile nasıl baş edeceğini bilemediğinden mantığını değil, habis duygularını ön plana alır. Sağlıksız davranışlara yöneldikleri için karşı tarafı ve çevresini daha çok uzaklaştırır.

Özgüveni yetersiz insan kendini sürekli başkaları ile kıyaslar. Çevresindekilerin ondan daha nitelikli, daha kapasiteli olduğunu düşünür. Kendisini aşağılar, bu aşağılanmışlık duygusunu engellemenin imkânı yoktur.

Kıskançlığı Önlemenin Yolları Neler?

kiskanma

Kıskançlık güvensizliğin yanında korkunun da belirtisidir. Sahip olduğu şeyleri koruma isteğinden kaynaklanır. Baskı ve zorlama ile bulunduğu durum korunamaz.

Kıskanç kişi içinde bulunduğu durumu ve düşünceleri kabul etmelidir.

Bu duygunun kökeninin nereden geldiğinin tespit etmesi gerekir.

Gerçekten sorun olarak algılanan durumun hangi amaca hizmet ettiğini tespit etmesi gerekir.

Kıskanç kişi zayıf ve güçlü yönlerini tespit etmelidir. Güçlü yönlerini daha çok beslemelidir. İletişim de açık ve anlaşılır olmalıdır. Duygusal rahatlık veren etkinliklerde bulunmalıdır.

Kişi olumsuz durumlardan pozitif düşündüğü zaman ya da bakış açısını değiştirdiği zaman kıskançlıktan kurtulur.

Kıskançlık Ne Zaman Tedavi Edilmeli?

Kıskançlık duygusunu yoğun ve aşırı yaşamak kişiye zarar verir. Geçmişte alınan yenilgiler kıskançlık duygusunun beslenmesine neden olur. Bütün insanlar geçmiş yaşantıların yaralarını içinde taşır. Gelecekteki davranışlarını da bu duruma göre düzenler.

İçinde bulunduğu durama yoğunlaşıp girdaplara girmesine de sebebiyet verebilir.

Kişi, aşırı sahiplenip koruma duygusu artıyorsa, durumla ilgili devamlı olumsuz senaryolar oluşturuyorsa, artık bir uzmana başvurmalıdır. Davranışları hem onu hem çevresindekileri rahatsız ediyor demektir.

Kıskançlık ve güvensizliği törpülemek zordur. Kıskançlık ile güvensizlik duygusunu yenmek için sabır ve zaman gerekir. Farklı hobiler edinerek bu davranış dağıtılabilir.

Kadınlar ve Erkeklerdeki Kıskançlık Farklı mı?  

Kıskançlık kadınlarda da erkeklerde de bulunur. Kıskançlığa üzüntü, düşmanlık, kin, korku, şüphe, dışlanma gibi duygular eşlik eder. Kıskanç kişiler sevgi açlığı hissederler. Kadınlar ve erkekler kıskançlık duygusunu farklı ifade eder.  Kadınlar bu duyguyu bastırmak için daha fedakâr davranır. Erkekler ise daha öfkeli ve baskıcı davranışlar sergiler.

Bir önceki yazımız olan Nedir Bu Toksik İlişki başlıklı makalemizde aşk, ilişkiler ve toksik ilişki hakkında bilgiler verilmektedir.


Adı Kıskançlık Mı, Güvensizlik Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ