Kadına Dair Herşey

Ağız Kokusu Ve Kesin Çözümleri

Ağız Kokusu Ve Kesin Çözümleri

Ağız kokusu problemi yaşayanları son derece rahatsız eden bir sorun olarak bilinmektedir. Kişileri rahatsız ettiği kadar ağız kokusu problemi olan kişilerin günlük yaşamları ve ikili diyalogları da olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle birçok kişi ağız kokusu giderici çözüm yolları aramaktadır.

Ağız Kokusundan Kurtulun

Hem kişinin kendisini hem de kişinin çevresini ciddi oranda rahatsız eden ağız kokusu problemi, bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir. Bu nedenle bu sağlık sorunu mutlaka dikkate alınması ve bir uzmandan yardım istenmesi gerekmektedir.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu nedenleriBirçok farklı sebepten dolayı ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Hem kadın hem erkek hem de çocuklarda görülen ağız kokusu nedenleri kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle nedenlerinin bir uzman tarafından araştırılması ve en doğru tanının konulması gerekmektedir.

Bazen ağız kokusu ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olarak da kabul edilmektedir. Bu nedenle ağız kokusu şikayeti olan kişiler, uzmana görünmekte ve ağız kokusunu giderme için vakit kaybetmemeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • Yedikleriniz içtikleriniz
 • Diş ve diş eti sağlığına önem vermeme
 • Ağız içi enfeksiyonları
 • Ağızdaki protez ve köprüler
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Ağızdaki yemek atıklarına bağlı oluşan bakteriler ağız kokusu nedenleri arasında sıralanmaktadır.

Diş Eti ve Diş Sağlığının Önemi

Ağızda meydana gelen kokuların birçoğu diş hastalıkları ve diş eti problemlerinden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren diş sağlığına özen göstermek gerekmektedir. Diş sağlığı ve bakımına dikkat edilmediği durumda ağız içerisinde bakteriler, buna bağlı olarak dişlerin çürümesi, diş eti hastalıkları riski çoğalmaktadır.

 • Ağız kokusunu önlemek için dişler ve diş etleri düzenli olarak fırçalanmalıdır.
 • Ağız bakımı için özel üretilmiş olan gargara suları kullanılmalıdır.
 • Yılda iki kez diş etleri bir diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir.
 • Ağzınızda köprü veya protez varsa bunları düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Köprü ve diş protezlerinde biriken yiyecek, içecek artıkları da ağız kokuları nedenleri arasında bilinmektedir.
 • Eksik olan dişleriniz ve çürüyen, tedavi edilmesi gereken dişlerinizi zamanında tedavi ettirmeniz ağız kokusu önleme yöntemleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Özellikle ağız kokusuna neden olan diş eti problemleri, çok ileri evrelerde fark edilebilmektedir. Düzenli diş bakımı ve diş hekimi kontrolleri bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Geç evrelerde fark edilen diş eti hastalıkları ağız kokusunu artırmakta ve tedavi süreci oldukça uzun, zahmetli sürmektedir.

Ağız Kokusu İçin Sakız Çiğnemek

Tükürük akış hızını hızlandırmak ağız kokusunu önleme için en faydalı yöntemler arasında yer almaktadır. Ağız kokusu problemi olan kişilere sakız çiğnemesi önerilmektedir. Çünkü en kolay tükürük akışı hızlandırma yöntemi sakız çiğnemek olarak bilinmektedir. Böylece sakız çiğnemek aynı zamanda ağız sağlığına ve bakımına da yardımcı olmaktadır.

Şekerli sakızlar yerine naneli, şekersiz sakızlar tercih edilmelidir.

Ağız Kuruluğu ve Ağız Kokusu

Özellikle ileri yaşlarda vücutta meydana gelen kuruluk problemi de artmaktadır. Buna bağlı olarak ağız kuruluğu da meydana gelmektedir. Birçok kişide dil kuruluğu nedeniyle ağız kokusu meydana gelmektedir. Dil ve ağız kuruluğunu önlemek hem de vücut sağlığı için günlük su tüketimi artırılmalıdır.

ağız kokusu

Gece uykusu esnasında ağızdan nefes alan kişilerde ağız kokusu daha sık görülmektedir. Bunun için burun tıkanıklığı büyük bir sorun teşkil etmektedir. Burun tıkanmasına neden olan rahatsızlıklar, kişilerin ağızdan nefes almasını artırmaktadır. Bu nedenle ağız kurumakta ve ağız kokularına neden olmaktadır.

Ağız Kokusunu Giderme

 • Klor dioksit içeren ağız gargaraları kullanın.
 • Yemeklerde maydanoz gibi oksijen bakımından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • Şeker tüketimini azaltın.
 • Ağızdaki bakteri sayısını azaltan tarçın tüketimini artırın.
 • Bu yöntemler ile ağız kokusu geçmiyorsa, kronik ağız kokusu probleminiz olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana görünün.

Bir önceki yazımız olan Aç Karnına 1 Ay Boyunca Su İçtim Ve İşte Olanlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ağız Kokusu Ve Kesin Çözümleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ