Kadına Dair Herşey

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

 

Ağız kokusu şüphesiz sosyal yaşamımızı olumsuz yönde etkiler. Dikkat edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağız Kokusunun Sebepleri

Başlıca sebebi öncelikle bakterilerdir. İyi temizlenmediği takdirde ağız ve dişlerde bakteri üremesi başlar. Üreme sırasındaki salgıları kişide ağız kokusuna sebebiyet verir. Bunun dışında ağız ve diğer hastalıklar, çeşitli gıdalar, stres, tükürük salgısının az olması ve kimyasal zehirlenmeler ağız kokusunun sebeplerindendir.

Bitkisel Tedaviler

Bakteriden kaynaklı olan kötü kokuları engellemek için antiseptik özelliği taşıyan bitkiler tercih edilmelidir. Bu bitkilerin özelliği bakterilerle savaşmasıdır. Anason ve kamkat bitkileri bu konuda bize yardımcı olabilecek seçeneklerdir. Anasonun içerdiği aromatik bileşikler ve kamkatın antiseptik özelliği tam da ihtiyacımız olan yardımı bize sağlar.

Adaçayı, okaliptüs, tarhun, tarçın gibi bitkiler de ağızdaki bakteri oluşumuyla savaşarak ağız kokusunu engelleme de büyük etkileri vardır.

Ağız Kokusunu Maskeleyen Bitkiler

Eğer hastalığımız ağız kokusunu gidermemize izin vermiyorsa bu bitkiler tam da ihtiyacımıza hitap ediyor.

Nane ve maydanoz  ağız kokusu gidermek  adına kullanılmaya uygundur. Hem bulunması çok daha kolay hem de hazırlanması basittir. Kaynamış bir bardak suya 1 çay kaşığı nane veya 3 yemek kaşığı ezilmiş maydanozun suyu işinizi görmeye yetecektir.

Kekik, kişniş, dereotu, zencefil, rezene gibi bitkiler de ağız kokusunu önleyicidir.

Rezene, kakule, dereotu ve maydanoz hiçbir işlem gerektirmeden sadece çiğneyerek kullanılabilecek basit ağız kokusu için bitkisel çözümleridir.

 

Bir önceki yazımız olan Günlük Ped Kullanımı Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor başlıklı makalemizde günlük ped ve ped zararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ