Kadına Dair Herşey

Ağız Yarasının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağız Yarasının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağızda çeşitli boyutlarda beyaz yaraların oluşumuna aft denilmektedir. Aft oluşumunda çeşitli sebepler etkili olmaktadır. Ağız yarası bazen dudağın yanlışlıkla ısırılması durumunda olurken bazen de hastalıklardan kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Ağız Yarası Belirtileri

Beyaz, şiş ve çeşitli boyutlarda oluşan ağız içi yaralarına ağız yarası denilmektedir. Ağız yarasının farklı sebepleri bulunmaktadır. Birçok ağız yarası hastalık kaynaklı olurken bazı ağız yaraları da stresten kaynaklı olarak oluşmaktadır.

Ağız yarasının oluşmasından sonra domates gibi bazı yiyeceklerin tüketilmesi durumunda yara yanmaktadır. Konuşurken de ağızda yanma söz konusu olacaktır. Bunun için ağız yarası kişinin yaşam standardını düşürmektedir. Tedavi yapılması ise önem taşımaktadır. Peki, ağız yarası tedavisi nasıl yapılır?

Ağız yarası tedaisinde kullanabileceğiniz çeşitli bitkisel ürünler bulunmaktadır. Bu bitkisel ürünleri kullanarak, ilaç kullanmadan ağız yarasını önlemi olursunuz.

İşte, ağız yarası tedavisinde kullanabileceğiniz bitkisel ürünler;

Ağız yarası bitkisel tedavi

Kekik: Kekik, ağız bakımında oldukça etkili olan bir bitkiseldir. Kekik hem ağız yaralarının tedavisinde hem de ağız kokusunun giderilmesinde kullanılmaktadır. Eğer ki kekiğin yalnızca ağız kokusunu önlemesini istiyorsanız, kekiği çiğnemeniz yeterli olacaktır. Ancak kekiğin ağız yaralarınızı tedavi etmesini istiyorsanız kekik, susam yağı ve sirkeyi karıştırmalısınız. Bu üçlüyle hazırladığınız karışımla gargara yaparak, ağzınızda karışımı çalkalamanız sayesinde hem ağız kokunuz giderilecek hem de ağız yaraları tedavi edilmiş olacaktır.

Dut: Halk arasında birçok hastalığın tedavisinde kullanılan dut şurubu da ağız yarasına iyi gelen bitkiseller arasında yerini almaktadır. Günlük düzenli olarak dut şurubu tüketmeniz ağız yaralarınızın giderilmesini sağlayacaktır.

Karanfil: Ağız yaraları kişiye ciddi ölçüde zarar vermektedir. Bunun için ağız yaralarının önlenmesi için bitkisellerden yardım alınabilir. Karanfil bitkisel tercihlerinde çok önemli bir yere sahiptir. Karanfil bakteri öldüren bir etkiye sahiptir. Bu sayede karanfili ağız yarası olan bölgenize sürerek bölgedeki bakterileri öldürebilirsiniz. Bu sayede birkaç güne ağız yaraları da giderilmiş olacaktır.

Maydanoz: İçinde bol miktarda demir barındıran maydanoz onarıcı bir etkiye sahiptir. Bunun için de ağız yaralarına karşılık kullanabileceğiniz ürünlerden bir tanesi maydanozdur. Maydanozu kaynatıp ağız yaranız üzerine koymalısınız. Bu sayede ağız yaralarınızdan da kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Kötü Ağız Kokusunun Sebepleri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ağız Yarasının Bitkisel Tedavi Yöntemleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ