Kadına Dair Herşey

Ahşap Yüzeyleri Kolayca Temizleyin

Ahşap Yüzeyleri Kolayca Temizleyin

Ahşap Zeminleri Temizleme Yöntemleri

Evlerde yaygın olarak kullanılan ahşap, sıcaklığı artırıcı olması ve şık görünümüyle çok tercih edilen bir üründür. Mobilyadan yer döşemelerine birçok farklı alanda sıkça kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça basittir ve temizliği zahmetsizdir. İyi bakım yapılmış ve kaliteli bir ahşap senelerce rahatlıkla kullanılabilir.

ahsap-yuzeyAhşap, ıslaklık ve sert cisimlere karşı duyarlı bir malzemedir. Bu nedenle hassas bir. Uygulama gerektirir. Ahşap zeminleri temizlerken yapılacak işlemler şunlardır:

  • Yüzeyi temizlemeden önce size engel olacak herhangi bir şey kalmamasına özen gösterin. Kullanacağınız temizlik malzemelerini hazırlayın. Ahşap temizliğinde mikro fiber paspası tercih ederseniz daha iyi olur. Yüzeyin tozunu alırken tek seferde kaldırmadan tozunu alın. Tozun etrafa dağılmaması için buna dikkate edin.
  • Ahşap yüzey temizliğinde gelişigüzel deterjan kullanmamakta fayda var. Çünkü yüzeyi zamanla karatabilir veya aşındırabilir. Ahşap yüzeyler için olan deterjanı suyla karıştırarak yüzeye uygulayın.
  • Ahşap yüzeyler suyu pek sevmez. Çünkü fazla ıslaklık ahşap yüzeyi şişirebilir ve aralanmalara neden olabilir. Temizlik sırasında yerde ıslaklık kalmamasına özen gösterin. Her yerde yok denecek kadar az ıslaklık olmalı ve eşit dağılmalıdır. Bezi iyice sıktığınızdan emin olun. Eğer ıslaklık kalırsa üzerinden kuru bezle tekrar geçin. Paspası sıkmakla uğraşmak istemiyorsanız, ahşap temizleyiciyi paspasa nemli olacak şekilde sıkın ve yüzeyi temizleyin. Bu yöntem çok kirli olmayan yüzeyler için idealdir.
  • Ahşap temizleyicileri kullanırken kullanım talimatlarına dikkat edin. Bazı kimyasallar astım, nefes darlığı gibi kronik rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir. Bu maddeleri gelişigüzel ölçülerde kullanmamaya özen gösterin. Ürünün arkasında kullanım için ideal ölçü belirtilmektedir.
  • Evinizdeki ahşaptan olan diğer malzemeler için de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Önce pürüzsüz hale getirin. Sadece paspas yerine toz bezlerinden yararlanın. Yüzey temizleyiciyi de daha az ölçülerde ayarlayın. Bezi ıslaklık kalmayacak şekilde deterjanlı suda yıkayın ve yüzeye uygulayın. Yine de noktalar halinde su kalırsa üzerinden bir kez daha kuru bezle geçin.
  • İsteğe göre ahşap temizleyici spreylerden yararlanabilirsiniz. Yer için pek kullanışlı değildir fakat mobilya zemini için pratik bir kullanım sağlar.

Bir önceki yazımız olan Gümüşlerinizi Evde Parlatın başlıklı makalemizde gümüş aksesuar, gümüş temizliği ve kendin yap hakkında bilgiler verilmektedir.


Ahşap Yüzeyleri Kolayca Temizleyin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ