Kadına Dair Herşey

AIDS Hastalığı Tedavisi

AIDS Hastalığı Tedavisi

AIDS hastalığının diğer adı HIV’dir. HIV  enfeksiyonu, etken virüsün etkisiyle bağışıklık sisteminin giderek baskısının arttığı kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Açılımı Acquired ımmune Deficiency Syndrome’dır. Bunun Türkçesi ise Edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu ’dur.  Bu hastalığa sebep olan lentivirüs ailesine mensup bir retrovirüstür. AİDS HIV enfeksiyonunun en son etabıdır. Bu etapta ölümcül kanser riskine rastlanır. Retro virüsler, tek sarmallı RNA içeren zarflı virüslerdir. Reverse transkriptiz hızı ile genetik belgeleri çift sarmallı DNA’ya çevirip konakçı kromozomuna bütünleşmiş etme özelliklerine sahiptir. HIV  yani diğer adıyla AIDS  hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşma yöntemleri cinsel yolla bulaşma, kan  yolu ile bulaşma ve anneden taşıyıcı olarak bebeğine bulaşma’ tır.

 

AIDS Hastalığı İçin Yapılan Testler Nelerdir?

 

aids-1AIDS hastalığı için son dönemlerde kan dışında tükürük ve idrar yöntemleri ile yapılan testler geliştirildi fakat bu tedavi yöntemi hala Uygulamaya konulamadı. Bulunan bu testlerin genel adı Elisa adı verilen bir test yöntemidir. Elisa testlerin de yapılan testlerin doğruluk Oranının bir hayli yüksek olmasına rağmen bu testlerin sonucunun pozitif çıkması tam anlamı ile teşhis koymak için yeterli değildir. AIDS hastasına teşhis konulabilmesi için bu testlerin tekrar edilmesi gerekmektedir. Elisa testinde az rastlansa da her şey de olduğu gibi Hata payı vardır. bu yüzden teşhisin tam anlamı ile konulabilmesi için merkez laboratuvarların da yapılan western blot adı verilen testin yapılması gerekmektedir. Western testinin sonucu da pozitif çıktığında tam anlamı ile teşhis konulabilir. AIDS hastalığı  tüm

Dünyada ileri seviyede olduğu bilinmektedir. Türkiye AIDS hastalığında çok gerilerden gelmekle birlikte çok az sayıda AIDS hastası bulunmaktadır.

 

AIDS Hastalığının Bulaşmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

AİDS hastalığının, bulaşmasını önlemek ve korunmayı sağlamak için yapılması gerekenler öncelikle hastalığın büyümesi ve bulaşma şeklinin bilinmesi ile mümkün hale gelecektir, çünkü bu hastalıktan korunabilmek için kişiye nasıl geçtiğini bilmek ilk bilinmesi gereken  bir davranıştır. AİDS hastalığı, cinsel ilişki  veya aynı enjektör  kullanılması ile insandan insana bulaşmaktadır. Bunu önlemek için ise aynı havayı soluma, herhangi bir temasta bulunma, aynı eşyaları kullanma  gibi her türlü teması engellemeyi sağlayacak şekilde önlemler alınmalıdır.

 

AIDS Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

 

AIDS hastalığının tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. Retro virüs grubunda bulunan virüse etkili oldukları bilinen ilaçlar elde edilmiştir. Fakat bu ilaçlardan farklı etki sistemleri olanların kullanımıyla başarılı tedavinin mümkün olduğu bildirilmektedir. Bu tedavinin amacı AIDS virüsün yeniden tekrarlanmasını önlemektir. Böylece virüs uygulanan tedaviye dirençli olabilen birçok mutasyon geliştirme olasılığını azaltmaktadır. Sonuç olarak AIDS hastalığının tedavi yöntemleri her ne kadar araştırma korunma ve önlem alma yollarına dayansa da tam anlamı ile bilimsel olarak bir tedavi yöntemi bulunamamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


AIDS Hastalığı Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ