Kadına Dair Herşey

Aile Eğitimi Ve Çocuk Gelişimi

Aile Eğitimi Ve Çocuk Gelişimi

Aile eğitimi denince ilk aklınıza gelen kurs olmamalı.Özel eğitimler,psikologlar,e-kitaplar ve hatta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi yerler elbete ki,çocuk gelişiminde ve anne baba eğitiminde, bir nebze olsun fayda sağlayacaktır ancak işin sırrı o kadar da zor değil aslında.

Aile eğitimi konuları

Aile eğitim konuları

Bu noktada adım adım aile eğitimi nasıl olmalıdır sorusuna yanıt arayacağız.Ve bunu da görsellerle birlikte yapacağız.Düşünün;çocuğunuza eğitim verirken ya da onun iyi bir birey olarak yetişmesini isterken,kısacası bu kadar eğitim verme çabasındayken,öncelikle asıl eğitimi sizin almanız gerekmez mi?

Normal anne ve baba,diğer tarafta bilinçli anne baba eğitimi diyerek örneklerimize başlıyoruz.

Anne baba eğitimi

Mutlaka o kadar çocukla uğraşmak kolay mı ya da bütün zamanım çocukla geçiyor,böyle saçmalık olmaz tarzı bir yaklaşımda bulunabilirsiniz.Hak da vermiyor değiliz ancak ne olursa olsun belki yarım saat çocuklar uyuduğunda veya bulabileceğiniz boş bir zamanda kendinizle ilgili birşeyler yapmaya mutlaka çalışın.Ruhen ve fiziken dinlenmeniz, çocuklarınıza yaklaşımlarınızda çok daha etkili ve güzel olacaktır.

Ailenin eğitiminde, çocuk gelişiminin büyük önemi var

Aile eğitimleri

Çocuğunuzdan verdikleri sözü tutmalarını,doğru söylemelerini yani dürüst olmalarını arzu ediyorsunuz.Onlara şunu yapmalısın,bunu yapmamalısın tarzı ifadeler kullanmanız yerine bu sözleri nasıl tutabileceklerini öğretin.Çocuklar sizin kadar bilinçli değiller veya doğruyu,yanlışı tam olarak anlayabilecek kapasitede olamayabilirler.Bu nedenle olayın mantığını ve kar-zarar dengesini anlatarak hem aile eğitimini,hem de çocuk gelişimini bir arada tamamlayabilirsiniz.

Anne ve baba olarak yaklaşımlarınızı yumuşak tutun

çocuk eğitimi

Emri vaki sözler ve ifadeler çoğu zaman ters teper.Ve çocuğun yalan söylemesine de neden olabilir.Onlara doğru ve yanlışı,sebep sonuç ilişkisiyle anlatmanız,kısacası mantığını ifade etmeniz çok daha etkili olacaktır.

aile eğitimi

Anne ve baba demek bir nevi öğretmen olmak demektir.Bunda kimsenin şüphesi yok lakin bu bilginin yettiğini zannetmek de büyük bir yanlıştır.Kaç yaşınızda olursanız olun,hangi birikime sahip olursanız olun,her yaşta öğrenilecek bir konu mutlaka vardır.Bu yüzden,çocuğunuzla birlikte öğrenin,O’na bildiğiniz kadarını öğretin.

Anne baba eğitimi

Her anne ve babanın sorunları,problemleri,tartışmaları olabilir.Bunu her defasında bir polyanna havası ile sergilemeyin.Tabi ki ölçüyü kaçırmadan.Çocuklarınıza her defasında iyi izlenimler,mutluluklar sunmak,olası bir kötü bir durum olması halinde,kendilerini olumsuz yönde etkileyebilir.

baba eğitimleri

Özellikle babalar bunu çok sık yapar.Bırakın çocuğunuz hata yapsın,yanlış yapmaktan korkmasın.

anne eğitimleri

İşte bu çok önemli.Zaten bunu anlatmaya bile gerek yok.

baba eğitimi

Çocuklarınızı olumsuz yönde zorlamayın,teşvik edin.

ebeveyn eğitimleri

Çocuklarınızı kolaycı yapmayın.Zorluklar karşısında dik durmalarını teşvik edin,yol gösterici olun.

anne eğitimi

Herşeyden önemlisi.Sonuçlar değil,kaynaklar önemlidir aile eğitiminde.

Aile demek,herşey demektir.Bir olmak,tüm zorluklara karşın yek vücut olmak demektir.Sağlıklı nesiller,mutlu bireyler için her zaman öğrenmeniz gereken birşeyler olduğunu asla unutmayın.Aile eğitimi için bu önerileri kaale alın.

Bir önceki yazımız olan Cool Görünmek İsterken Dumura Uğrayan 11 Bahtsız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Aile Eğitimi Ve Çocuk Gelişimi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ