Kadına Dair Herşey

Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi

Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi

Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi

Aile içi şiddet ağırlıklı olarak erkekten kadına yönelik olmakla birlikte düşük bir oranda kadından erkeğe yönelik olan vakalarla da karşılaşılabilmektedir. Sadece ailede eşler arasında kalmayan aile içi şiddet olayları içinde aile büyükleri de zaman zaman yer alabilmektedirler.

Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi

Aile içi şiddetin önüne geçebilmek ve şiddete maruz kalan (kadının korunması) kişinin korunması için de toplumsal dayanışma ve kanunlar hızla iyileştirilmekte, yaptırımlar ve cezalar güçlenmektedir.

Aile içi şiddetin önüne geçebilmek

Aile içi şiddetin nedeni ve süreci nasıl olursa olsun, en kötü sonuçlar çocuklarda görülmektedir. Kocası tarafından şiddete maruz kalan kadının psikolojisi saldırganlığa yatkın olduğundan, annenin çocuğa şiddeti ve ona karşı sabırsız ve saldırgan davrandığı görülmektedir.

Çocukların Saldırgan Davranışları

Çocukların Saldırgan Davranışları

Her zaman böyle olmamakla birlikte aile içi şiddet bulunan evlerde yetişen çocukların genellikle daha saldırgan davranışlar sergiledikleri bilinmektedir. Yaşıtlarına ya da büyüklerine karşı saldırgan ve zarar verici davranışlar sergileme eğiliminde olan çocukların öykülerinde genellikle aile içi şiddet yer almaktadır.

Şiddet olaylarından en çok etkilenenlerin çocuklar olduğu göz ardı edilmemelidir. Zira onlar çoğu zaman gördüklerini yaparlar ve yaptıklarının doğru olduğuna inanırlar. Anne babayı rol-model alan çocuğun anneye şiddeti, aile içi şiddetin sonuçları arasında yer alan önemli bir davranıştır.

aile içi şiddetin sonuçları

Çocuklardaki ileri vadede ortaya çıkan tedirginlik ve anneye aşırı düşkünlük gibi davranışsal sorunların temelinde de aile içi şiddetin yattığı bilinmektedir. Şiddet görüntüleri, çocuğun psikolojik gelişiminde derin yaralar açmakta, huzursuz, saldırgan, içe kapanık ya da sürekli ağlayarak tepki gösterme gibi davranışlarla kendini göstermektedir.

Şiddet Kısır Döngüsünde Çocuğun Yeri

Aile içi şiddetle birlikte büyüyen çocukların psikolojik gelişimlerinde şiddet önemli bir rol oynamaktadır. Şiddete maruz kalan annenin çocuğuna gösterdiği şiddet içerikli davranışlar, çocuğun psikolojik gelişiminde şiddetin ve saldırganlığın varlığını oluşturmaktadır.

Şiddet Kısır Döngüsünde Çocuğun Yeri

Çocuklar ilerleyen yaşantılarında şiddet temelli öğretilerini yaşatacaklardır. Aile içi şiddete maruz kalan çocuklar ve kadınlar, şiddeti yaşatma kısırdöngüsü içine girmektedirler. Şiddet görerek yetişen çocuklar ileride şiddet gösteren bireyler olarak toplumda yer alacaklardır.

Şiddet görerek yetişenin şiddet göstermesi ile devam eden kısır döngünün kırılma noktası, aile içi şiddetin önüne geçilmesi ile ilgili düzenlemelerin ve yaptırımlarının gücünün artırılmasıyla gerçekleşebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kariyer Yönetiminde Stres Kontrolü başlıklı makalemizde bireysel stres kaynakları, bireysel stres yönetimi ve İşletmelerde stres yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ