Kadına Dair Herşey

Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Çocukların gelişim sürecinde anne babaların görevleri bir hayli önemlidir. Çocukların toplumsal hayata katılmasını sağlayan ve onlara toplumsal kuralları öğreten ilk kişiler anne babalarıdır. Bu sebeple çocukların kişisel gelişimine katkı verilmesi gerekmektedir. Aksi halde çocuklar çevresel faktörlerin etkisinde kalarak farklı bireyler haline gelebilmektedir.

Çocuk Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

cocuk-gelisim

Çocuk gelişimi için çaba harcayan anne babaların adil ve tutarlı olması oldukça önemlidir. Adil ve tutarlı olamayan anne babalar çocuklarının kafalarının karışmasına sebep olabilirler. Anne ve babalar çocuklarına dozunda eleştiri yapmalıdır.  Ancak dozunda yapılmayan eleştiriler çocuğun kendini değersiz ve sevgisiz hissetmesine neden olabilir. Çocuk gelişiminde özgüven çok önemlidir. Bu sebeple çocuklarınıza sarılın ve onlara sevdiğinizi söyleyin. Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın ve onların farklı bir birey olduğunu hissettirin. Yaptığınız planlarda çocuklarınızın dahil edilmesi de oldukça önemlidir. Çocukların gelişim evrelerinde oldukça meraklı oldukları bilinmektedir. Bu sebeple çocuklarınızın meraklarını giderebilmek için sormuş olduğu sorulara sabırla dinleyip cevap vermeniz önemlidir. Çocuk gelişiminde önemli konulardan biride sorumluluk duygusudur. Çocuklarınıza sorumluluklarını öğretin ve yerine getirmesini sağlayın.

Çocuk Gelişiminde Anne Babaların Görevi

Çocuk gelişiminde anne babaların rolü oldukça önemlidir. Çünkü çocukları anne babayı örnek alır. Bu sebeple anne babalar sakinlikle çocuklarını dinlemeli, onun bir birey olduğunu hissettirmeli ve çocuklarının özgüven duygularını geliştirmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Gebelerde Grip Aşısı Uygulanabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Anne Babaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ