Kadına Dair Herşey

Anne-Babası Ayrılan Çocuğun Psikolojisi

Anne-Babası Ayrılan Çocuğun Psikolojisi

 

Türkiye’de gittikçe artan boşanma oranlarında en çok zarar görenler çocuklar olmaktadır. Bütün hayatı değişen çocuklar boşanma sürecini çok zor uyum sağlarlar. Anne ve babası ayrı evlerde yaşamaya başlayan çocuklara oldukça sabırlı ve onların anlayabileceği şekilde boşanma anlatılmalıdır. Çiftlerin arasındaki ilişki ne kadar sona ermiş olsa da çocukları için boşanma konusunu mutlaka konuşmaları ve onlara uygun bir dille açıklamaları gerekmektedir. Boşanma sürecinde her iki tarafta birbirini suçlar ve her iki tarafın da kendilerine göre haklı sebepleri olsa dahi bu sebepler çocuklar için hiçbir şey ifade etmeyecektir, tam tersi anne ve babalarının yetersiz olduğunu gören çocuklar çok daha kötü etkilenerek ikisini birden suçlayacaklardır. Anne ve babanın boşanma olayını karar verdikleri gibi çocuğuyla konuşması ve yakın çevreden daha önce öğrenmesi gerekir Aksi takdirde çocuğun ailesini olan güveni sarsılır.

Çocuğun psikolojisi

Çocuklar  genellikle bu durumlarda sevilmiyormuş hissine kapılır ve boşanmada kendilerini suçlu hissedebilirler. Annesi ve babası ayrılan çocuklarda üzgün, mutsuz ya da kızgın davranışlar gözlemlenebilir. Anne baba ne sebep ile boşanırsa boşansın çocuğun bu tartışmalardan ve çatışmalarda uzak tutulması gerekmektedir. Boşanmanın çocuklar hiçbir alakası olmadığı sorumluluğun ve bu suçun olmadığı çocuğa uygun bir dille anlatılmalıdır.

Çocuğa  asla annen ile baban mı sorusu sorulmamalıdır. Çünkü çocuk için annesi önemli olduğu kadar Babası da oldukça önemlidir ve ikisi arasında tercih yapmak zorunda kalmak çocukta travmalara yol açabilir.

ayrilan-ciftler

Çocuğun ihtiyaçları arasında yer alan sevilmek,  kendini güvende hissetmek,  eski düzeninde hayatını sürdürmesi,  eğitimi ve ebeveynleri ile görüşmesi mümkün olduğunca kısıtlanmamalıdır.  Hedef hayatını boşanma öncesindeki gibi devam etmesini sağlamaktır. Çocuğa ne istediği ne hissettiği ve ihtiyaçları sorulmalı çocuğun anne ve babasına üzmemek için duygularını saklaması engellenmelidir bu gibi durumlarda kendini üzgün hissetmesinin normal olduğu önemli olanın ve üzgünlüğünü sizinle paylaşması gerektiğini belirtmelisiniz. Boşanma çocuğun kaygılarını ve korkularını arttırdığı için okuldaki başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.  Çocuklar okuldaki başarısızlıklarının annesiyle babasının boşanmasından kendini sorumlu tutar.

Annesi ve babası ayrılan çocuklar daha öfkeli,  daha adresi ve daha içe kapanık olabilirler.  Bu durumda sabırlı davranmalı ve çocuğunun ebeveynlerini güvenmesi sağlanmalıdır. Boşanma ve çocuk unsurlarının birbiri ile hiçbir alakasının olmadığını ve onun hayatını etkilemeyeceğini belirtmelidir. Çocuk kiminle yaşarsa yaşasın her iki ebeveynin adı vakit geçirmeli ve ebeveynler arası tartışmanın ve farklı fikirlerin çocuktan uzak mümkünse çocuğun bilmemesi gerekir.

Anne babası boşanmış çocuklar ilerde ya Çok zor evleniyor ya da daha kolay boşanıyorlar ayrılmayı bilen çocuklar evlenmeden önce benim de evliliğim de aynı problemler çıkar mı sorusuna yanıt arıyorlar.  Ya da evliliklerin de daha başlamadan şu olursa ayrılırım ve olursa boşanırız gibi şartlar koyuyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Çocukların Tek Başına Uyuması başlıklı makalemizde uyku sorunu ve yalnız uyumak hakkında bilgiler verilmektedir.


Anne-Babası Ayrılan Çocuğun Psikolojisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ