Kadına Dair Herşey

Çocuğunuzla İletişiminizi Güçlü Tutun

Çocuğunuzla İletişiminizi Güçlü Tutun

Anne ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Çocuğun doğumundan itibaren ilk etkileşimde bulunduğu kişi annesi olduğu için çok özel bir yere sahiptir. Doğumla başlayan bu etkileşim dönemi zaman ilerledikçe devam etmektedir. Bebekler sevgiye muhtaçtırlar. Doğumdan sonraki dönemde ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyan bebeklerinizi kucaklayarak ve okşayarak onlara sevginizi gösterebilirsiniz. Doğum anında anne tam olarak ne olduğunu anlayamaz. Anne ile bebeğin uyumu ise ancak 2 ile 3 gün içerisinde başlar. Bebeğin doğumundan sonra anne ile bebek ilişkisi en çok beslenme alanında yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bebeklerin gıda ihtiyaçları anne sütü ile karşılanmaktadır. Bu nedenle anneler bebeklerini zamanında doyurmaları bebeklerin temel güven duygusunun oluşmasında büyük bir role sahiptir. Bebekler doğduktan sonra anne ve çocuk arasındaki diyalogların gelişebilmesi bebeğin sosyal ilişkilerinin kuvvetlenmesine olanak sağlar. Anne ve bebek arasında kaliteli bir ilişki kurulması çok önemlidir. Anne ve çocuk arasında kurulan ilişki neticesinde çocukların sağlıklı bireyler olması ve kişilik gelişiminin oluşması sağlanmaktadır.

Anne ile Çocuk Arasında Bağlanma Duygusu

anne-cocuk-iletisimiAnne ve bebek arasında doğumdan itibaren bir bağlanma duygusu oluşur. Anne ve bebek arasında duygusal olarak kurulan ilişki bağlanma olarak tanımlanabilmektedir. Anne ile çocuğun bağlanması için en uygun dönemin doğumdan sonraki dönem olduğu belirtilmektedir. Anne ile bebek arasında bağlanma oluşma nedenleri incelendiğinde annenin mimik hareketleri, davranışları ve sevgi önemli bir yere sahiptir. Bebekler kendisine bakan kişiyi anlayabilmesi 4 veya 5. aylarda gerçekleşmektedir. Bu dönemlerde bağlanma oranı daha da artmaktadır. Ayrıca bebeğin beslenme, temizlik ve uyku ihtiyaçları da annesi tarafından giderildiği için bebeğin bağlanması için tüm şartlar ortaya koyulmaktadır.

Anne İle Çocuk Arasındaki Bağlanmanın Olumlu Etkileri

  • Anne ile bebek arasında kurulan bağın başarılı olması halinde bebeğin hayata uyum sağlama süreci kolaylaşır.
  • Anne ile bebek arasında kurulan bağ çocukların ileride kendisini güvende hissetmesi ve ikili ilişkilerinde başarılı olmasını kolaylaştırır. Ayrıca kendi yaşıtlarıyla başarılı iletişim kurabilen ve öğrenmeye istekli çocukların yetişmesi için bir zemin hazırlar.
  • Anneler ile bebekler arasında bir bağ kurulamaması veya çeşitli nedenlerden dolayı anne ile bebeklerin ayrı kalmak zorunda kaması halinde çocukların ileriki yaşlarında sosyal ilişkilerinde bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Anne ile Çocuk Arasında Yaşanan Kopmalar

anne-cocukÇocuklar annelerine en fazla içinde bulundukları çevreyi tanıması süresinde bağlanırlar. Ancak çocuğun çevresini tanıyabilmesi ve bazı yetenekleri edinebilmesi için annesinden bir süre kopması gerekmektedir. Bu dönem çocuklar için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü çocuk bir yandan anneden kopmak istemez ancak bir yandan da tek başına hareket etme özgürlüğü edinmek ister. Bu dönemde yaşanan çelişkiler çocuğun ne yapması gerektiği konusunda bazı problemler yaşamasına neden olabilir. Çocukların annesinden koparak dünya ile ilişki kurabilmeleri için anneler çocuğun yakınında bulunarak onun davranışlarına engel olmayan bir tavır sergilemelidir. Aşırı koruyucu bir tutum çocuğun kendini ifade edebilmesi ve bağımsızlığını sağlayabilmesini engelleyici bir tavırdır. Uzmanlar tarafından bebeğin ilk sosyal başarısı olarak herhangi bir kaygı ve öfkeye kapılma hali yaşamadan annesinden bir süreliğine de olsa ayrı kalabilmesidir.

Annenin Bulunmadığı Hallerde Çocuklarda Nasıl Bir Etki Ortaya Çıkar?

Anneden ayrılma süreci çocuk ile anne arasında bir ilişki kurulduktan sonra 3 veya 6 ay süreyle ayrı kalınması olarak tanımlanmaktadır. Anne yoksunluğu terimi ise anne ile çocuk arasında herhangi bir ilişkinin kurulamamış olması olarak tanımlanmaktadır. Altıncı aydan sonra anne ile bebek arasında çeşitli nedenlerle yaşanan ayrılık bebek üzerinden derin bir etki yaratır. Bebek üzerinde pek çok olumsuz etkinin oluşabilmesine neden olan anne ile ayrılık aşamasında bebekler tedirginlik yaşar ve sürekli ağlar. Ayrıca yemek ve uyku düzeni bozulur. Uzmanlar annelerinden ayrılan bebeklerin gelişiminde duraklama görüldüğü ve ishal ile kusma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabildiği durumların gözlemlendiğini belirtmektedir. Çocuklar üç yaşında annelerinin yokluğuna birkaç hafta dayanabilmektedir. Ancak bebeklik döneminde anne ile çocuğun ayrılması gerekiyorsa bu sürenin bir haftayı geçmemesi çok önemlidir. Annelerinden ayrı olarak büyüyen çocukların bu durumun olumsuz etkilerini hayatları boyunca üzerlerinde taşır. Bu nedenle anne çocuk ilişkisini önemi anlaşılmalı ve anne ile çocuk arasında kaliteli bir ilişki kurulmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Verirken Nelere Dikkat Etmeli başlıklı makalemizde çocuk eğitimi ve tuvalet eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuğunuzla İletişiminizi Güçlü Tutun Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ