Kadına Dair Herşey

Anne Sütü Bebek Dişlerine Zarar Verebilir Mi?

Anne Sütü Bebek Dişlerine Zarar Verebilir Mi?

 

Anne sütünün bebek için birçok faydası bulunmaktadır. Bebekler 6 aylık olduklarında süt dişi çıkmaya başlar. Altı aylıkken çıkan süt dişlerine anne sütünün zararları bulunmaktadır. Anne sütünde bulunan asitler bebeklerin süt dişlerine zararlı olabilmektedir.

Anneler bebeklerini emzirdikten sonra mutlaka bebeklerinin dişlerini temizlemesi gerekmektedir. Bebeklerin dişlerini temizleyebilmek için gazlı bez veya yumuşak bir fırçadan yardım alınabilir.

Fırça veya gazlı bez kullanmak istemeyen anneler anne sütünde bulunan asidin süt dişlerine zarar vermesini önlemek için su ile temizlik de yapabilmektedir. Bebeklerin ağız sağlığını korumak ve çeşitli enfeksiyonları önleyebilmek için ağız ve diş sağlığına önem vermek çok önemlidir.

Özellikte anne sütü içerisinde bulanan asitler bebek dişine zarar verebileceğinden dolayı anneler bebeklerini emzirdikten sonra mutlaka dişler temizlenmelidir.

Anne Sütünün İçerisinde Bulanan Asit Bebeğin dişlerine Zarar Veriyor

 

bebek-disleriKalıcı dişlerin sürme zamanları gelene kadar süt dişlerinin özenle korunması gerekmektedir. Çocuğun konuşma ve yeme alışkanlıklarının olması gereken gibi gerçekleşebilmesi için süt dişlerinin sağlığını koruması çok önemlidir.

Çiğneme fonksiyonlarının doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve bebeklerde estetik açıdan görünümü için süt dişlerine iyi bakılması gerekmektedir. Süt dişlerinin sağlıklı olması yüz ve çene gelişimi, ortodonti rahatsızlıkların oluşma riskini etkilediği için anne sütü ile meydana gelebilecek zararların önlenmesi annelerin temel görevleri arasında yer almaktadır.

Anne sütünün içerisinde bulunan asit nedeniyle süt dişlerinde zararlar meydana gelmektedir. Anneler her emzirmeden sonra süt dişlerini temizleyerek anne sütünde bulunan asidin etkisini ortadan kaldırması gerekmektedir.

Süt Dişlerini Her Gün Temizleyin

Süt dişleri çocuğun diş yapısını oluşturan temel dişler olduğu için bakımının yapılması ve korunması çok önemli bir yere sahiptir.

Bu nedenle anneler anne sütü nedeniyle bebek dişlerinde meydana gelecek olan zararları en aza indirebilmek veya ortadan kaldırabilmek için tülbent veya gazlı bez ile temizliğini yapmalıdır.

Bez ile diş temizliğini yaptırmak istemeyen çocuklarda su ile süt dişleri temizlenmeli ve anne sütünün içerisinde bulunan asidik madde nedeniyle ortaya çıkan zararlar en düşük seviyeye getirilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kardeşlerin Birbirini Kıskanmasına Nasıl Engel Olunur? başlıklı makalemizde kardeş kıskançlığı ve kıskanmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Anne Sütü Bebek Dişlerine Zarar Verebilir Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ