Kadına Dair Herşey

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Özellikle çalışan anneler çocuklarını emzirme mahrumiyeti yaşamamak için sütlerini saklama yoluna giderler. Çünkü her anne bebeğini anne sütü ile beslemek ister. Bebeklerin özellikle ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmelerinin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan gelişimlerini nasıl etkilediği ortadadır. Bu nedenle anne sütü altın değerindedir, bebekler için.

Ancak çalışan anneler, özellikle özel sektörde çalışan anneler için daha zor olabiliyor. Bu nedenle onlarda sütlerini uygun koşullarda saklamak istiyorlar.

  1. Öncelikle anne sütünü sağdıktan sonra cam bir kapta saklamalısınız. Çünkü plastik kapların zararları oldukça fazladır. Bebeğinizi bu zararlardan korumak için cam kapları tercih etmelisiniz. Ya da plastik kullanacaksanız bebekler için zararsız maddelerin çıkarılması ile üretilmiş olanları tercih etmelisiniz.
  1. Sütünüzü saklayacaksanız bunun için özel üretilmiş torbalar vardır bunlardan da yararlanabilirsiniz. Ve her sağdığınız sütün üzerine sağdığınız günü saati mutlaka yazmalısınız. Eğer çocuğunuzu kreş veya birine bırakacaksanız çocuğunuzun ismini de yazmalısınız.
  2. Anne sütünü oda sıcaklığında (19-26 derecede) 3 saat kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabında( 4 derecede) 3 güne kadar saklayabilir ve dondurucuda( -18 derece) 3 ay kadar saklayabilirsiniz.
  3. Eğer anne sütünü dondurucuda saklıyorsanız, kesinlikle kaynatarak ateş üstünde çözdürmemelisiniz. Anne sütünü sıcak olan bir kabın içerisine oturtarak ısınmasını sağlamalıyız. Sütü çözdürdükten sonra 24 saat daha buzdolabında tutabilirsiniz ancak asla tekrar dondurmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Pilav Tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Anne Sütü Nasıl Saklanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ