Kadına Dair Herşey

Anne Sütüm Yetersiz Diyenlere Tavsiyeler

Anne Sütüm Yetersiz Diyenlere Tavsiyeler

Hastalıklara karşı sağladığı bağışıklık sebebiyle anne sütü, kuşkusuz en değerli besinlerden biridir. Ancak bazı nedenlerden dolayı süt miktarı az olabilir. Can sıkıcı bir durum gibi görünse de iyi bir beslenme programı ve alınacak önlemlerle süt miktarını artırmak mümkün.

Sütünüzü Artıran Öneriler

Annenin sütü artırmak için yapması gerekenler şöyle sıralanabilir:

Bebeğiniz her istediğinde süt verin. Sizi sık emmesi, boşalan sütün yerine yenisinin üretilmesini sağlar. Bu da devamlı süt demektir.

Anne Sütü Arttırma 4

Sütü artırmak için en etkili yol suyu çok tüketmektir. Anne sütünün yüzde 85’i sudur.

Anne Sütü Arttırma 8

Bebeğinizi yatmadan önce emzirin.

Anne Sütü Arttırma 9

Emzirirken tek göğüse ağırlık vermeyin.  İki göğsün de boşalması ile yerine süt üretilmesi kolay sağlanıyor ve süt miktarını artırıyor.

Anne Sütü Arttırma 5

 

Papatya, ısırgan otu gibi bitkilerin çayları sizi rahatlatacak ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza fayda sağlayacaktır. Ayrıca size ve bebeğe sakinleştirici ve de süt miktarını artırıcılık gibi faydaları vardır.

Anne Sütü Arttırma 6

Beslenmeye dikkat edin. Her öğünde karbonhidrat ve proteine yer verin. Et, yoğurt süt,   yumurta,   tavuk gibi besinler bolca tüketilmelidir.

 Anne Sütü Arttırma 2

 

Süt verirken kaybettiğiniz kalsiyumu vücudunuza geri kazandırın. Süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketin. Her öğünde kalsiyum ve protein almayı unutmayın. Azalan sütün kendini yenilemesi için de son derece önemlidir.

Anne Sütü Arttırma 3

Süt miktarının azalmaması için stres ve depresyondan uzak durun.

Anne Sütü Arttırma 7

Anne Sütü Azalmaması İçin Yapılmaması Gerekenler

Anne sütünün azalmaması için yapılması, tüketilmemesi gerekenler şunlardır:

Emziren annelerin çay ve kahve tüketmeleri pek tavsiye edilmez. Çünkü bunlar vücutta demirin bebeğe geçmesini ve kanda kullanılmasını engeller. Bu içecekler yerine besin değeri yüksek meyve sularını ya da bitki çaylarını tüketin.

Doğum sonrası ödem süt miktarına etki edebilir. Bu yüzden vücuttaki sıvıları tutan tuzdan uzak durun. Yemeklerde vazgeçemiyorsanız çok az miktarda kullanın.

Kalorisi yüksek börek, pilav,  tatlı, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durun. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketerek beslenme şekli benimseyin. Bu hem bebeğe hem de süte iyi gelecektir.

Alkol ve sigara tüketmeyin. Süt kalitesini ve miktarını olumsuz etkiler.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebeğiniz Dünyaya Gelmeden Evvel Yapmanız Gereken Hazırlıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Anne Sütüm Yetersiz Diyenlere Tavsiyeler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE