Kadına Dair Herşey

Anne Sütünü Arttıracak Doğal Besinler

Anne Sütünü Arttıracak Doğal Besinler

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütünün önemi tartışılmaz. Anne sütü uzmanlar tarafından besin değeri en yüksek olan en sağlıklı süt olarak gösterilir. İlk 6 ay bebeklere sadece anne sütünün verilmesinin tavsiye edilmesi anne sütünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Anne sütü aynı zamanda koruyucu etmenler içermektedir. Ayrıca bebeğin sindirimine yardımcı olmaktadır. Koruyucu etkisi sayesinde enfeksiyonu önlemektedir. Diş gelişiminde de anne sütünün yeri önemlidir. Bu sebeplerden dolayı anne sütünün arttırılması büyük önem taşımaktadır. Anne sütünü arttıran içecekler tüketilmelidir.

Hangi İçecekler ve Yiyecekler Anne Sütünü Arttırır?

Anneler bebeklerini emzirirken sütün yetersiz gelmesi endişesi yaşarlar. Vücudun ürettiği sütün bebeğin ihtiyacın karşılayıp karşılamadığı ölçülebilir bir durum olmadığından dolayı annelerin bu konuda tedirgin olmaları normaldir. Durumu kontrol altına almak adına anne sütünün artırımı önemlidir. Doktor tavsiyesi doğrultusunda anne sütünü arttırmanın yollarından biri sağlıklı beslenmedir. Bazı gıdalar anne sütünü büyük oranda arttırmaya yardımcı olur. Örneğin; Çemen otu tohumu ve rezene tüketilebilir. Eğer daha tanıdık bir gıda arıyorsanız dereotu tüketebilirsiniz. Bu gıdaların bilimsel anlamda anne sütünün artmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında halk arasında bilinen ve anne sütünü arttırdığına inanılan bazı gıdalar da mevcuttur. Bunlar siyah susam, kimyon, arpa ile yapılan yemekler, fesleğen, yeşil, kırmızı ve turuncu sebzeler özellikle ıspanak, fasulye, havuç, tatlı patates gibi sebzeler anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinen gıdalardan bazılarıdır. İçecek olarak ise su tüketimi anne ve bebek için çok önemlidir. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Bunun yanında süt, yoğurt ve yayla çorbası da tüketilebilir.

Bitki Çayları Anne Sütünü Arttırır mı?

Anne sütünün artırılması için suyun ve sütün tüketiminin yanında bitki çayları da tüketilebilir. Anne sütünü arttıran bitki çayları birçok ilaçtan daha etkilidir. Ahududu yaprağı bu bitki çaylarının başında gelmektedir. Bir diğer bitki çayı ise kırmızı yonca çayıdır. İçimi rahat yasemin çayı da anne sütü artırımında kullanılan çaylardan biridir. Diğer bitki çayları ise rezene çayı, anason çayı, limon otu çayı da diğer yararlı bitki çaylarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kışın Dudak Kurumasını Önleyecek Bakım Kürleri başlıklı makalemizde dudak kuruluğu nedenleri, dudak kuruluğu tedavisi ve dudaklar neden kurur hakkında bilgiler verilmektedir.


Anne Sütünü Arttıracak Doğal Besinler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ