Kadına Dair Herşey

Anneyle Bebek İlişkisi Nasıl Olmalı

Anneyle Bebek İlişkisi Nasıl Olmalı

Anne bebek arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Bu yazımızda pedagoglara sıklıkla sorulan “anne bebek ilişkisi nasıl güçlenir? ” sorusuna yönelik bilgiler sunacağız.

Anne Bebek Arasında Kurulan Bağ Doğum Öncesinde Başlar

Anne ve bebek arasındaki bağ doğum öncesinde rahimde başlar. Hamilelik döneminde de anne bebek ile bir ilişki içerisindedir. Bebekler anne rahmini en güvenli yer olarak hissederler ve doğumla bu güvenli ortamdan ayrıldıklarında ağlarlar. Anneler bebeklerini hissettikleri gibi bebekler de annesini tanıyıp hissederler. Annesinin kokusu bebek için ayrıcalıklıdır ve her zaman özeldir. Çoğu bebek annesinin kokusunu aldığında ağlamayı bırakır.

Anne Bebek Arasındaki Bağ Çok Önemli

Özellikle 1 yaş bebek anne ilişkisi bebeğin güven duygusu gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin fizyolojik ihtiyaçları anne tarafından yapılır. Bebeğin emzirilmesi, altının değiştirilmesi, yıkanması ve uyutulması anne tarafından yapılır. Bu ihtiyaçlarını annesinin yaptığını ve annesinin onunla oynadığını gören bebek daha mutlu, güvenli ve huzurlu olur. Hayatın bu dönemi temel güven duygusunun geliştiği bir dönem olduğu için bebeğin annesi ile vakit geçirmesi oldukça önemlidir.

Anne Bebek Arasındaki Bağın Sağlamlaştırılması

Günümüzdeki hayat şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle çoğu kadın iş hayatını bırakmayı göze alamaz. İş şartları nedeniyle fazla izin kullanma şansı olmayan anneler bebekleri doğduktan kısa bir süre sonra işe başlarlar ve bebeğe farklı birisi bakar. Bebek annesini benimsediği için kendisini terk edilmiş hisseder ve bu durum bebekle anne arasındaki bağı zayıflatabilir. Kısa sürede bakıcıya alışmış olsalar da annelerinin eksikliğini her zaman hissederler. Hatta bebeğin bazı durumlarda kendisi ile çok vakit geçiren bakıcısına annesinden daha fazla bağlanma durumu olabilir. Annelerin doğumdan sonraki 2 yılı bebekleri ile ilgilenerek geçirmesi bebeğin güven ve sevilme duygusunu tam anlamıyla yaşayabilmesi sağlanır. Ayrıca annelerin bebeklerini güvendikleri kişilere emanet etmeleri de bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Peki, 2 yaşından sonraki dönemde anne çocuğa nasıl davranmalı? Çocuklara karşı annelerin cezalandırıcı tutum içerisine girmek yerine hoşgörülü, sevgi dolu ve yol gösterici olmalıdır. Aksi takdirde çocuk gelişiminde çeşitli sıkıntılar yaşanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara En Etkili Çarpım Tablosu Öğretme Tekniği başlıklı makalemizde çarpım tablosu nasıl öğretilir ve kolayca carpmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Anneyle Bebek İlişkisi Nasıl Olmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ