Kadına Dair Herşey

Arpacık Rahatsızlığı Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık Rahatsızlığı Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık Rahatsızlığı Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık önemli bir göz hastalığı olmamakla birlikte genellikle bahar aylarında polen rüzgârlarının sebep olduğu toz ve bakterilerin göz çevresine yerleşmesi ve gözlerin temizliğinin sık sık yapılmamasından kaynaklanır. Arpacık belirtileri gözü kapatıp açarken acı duyma, kirpik diplerinde kızarma ve göz kapağında şişlik olarak belirir. Bunun sebebi kirpik diplerinin tıkanarak iltihap oluşturmasıdır.

Arpacık Rahatsızlığı Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık Sebepleri

Arpacık hastalığının sebepleri oldukça fazladır. Bunlar kısaca göz kapağının iltihap kapması, vitamin eksikliği, makyaj kalıntıları, ergenlik dönemi cilt sorunları, yağlı beslenme, stres ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak sıralanabilir. Arpacık hastalığının tedavisi öncelikle dezenfeksiyonla mümkündür.

Arpacık Sebepleri

Arpacık Tedavisi

Arpacık Tedavisi

Arpacık tedavisi için genellikle doktora gitmeye gerek yoktur. Tedavisi evde de mümkün olan bir hastalıktır. Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken ilk husus temizliktir. Daha sonra beklemeniz yeterli olacaktır. Sıkmak ya da sert bir cisim ile patlatmaya kalkmak enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Bu yüzden denemeyiniz. Ayrıca kocakarı lafı olan altın sürme geleneğini de tavsiye etmiyoruz. Zira farklı cisimler enfeksiyonu arttırır.

Arpacık Nasıl Önlenir?

Arpacık Nasıl Önlenir

Şöyle ki arpacığı önlemenin en iyi yolu yüzü sık sık yıkamak ve cilt temizleme malzemeleri ile temizliğini sağlamak. Diğer yolu arada bir gözlerinize sıcak kompres uygulayın. Akşamdan kalan çayı pamuk sayesinde gözlerinizi dinlendirmek ve enfeksiyonu önlemek için kullanabilirsiniz. Bilindiği üzere çayın mikrop öldürücü özelliği var.

 

Bir önceki yazımız olan Disleksi Nedir? başlıklı makalemizde disleksi, Disleksi Belirtileri ve disleksi nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Arpacık Rahatsızlığı Belirtileri ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ