Kadına Dair Herşey

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Habercisi?

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Habercisi?

Saç dökülmesi günümüzde oldukça yaygın bir sıkıntı. Kişiler arasında ilerleyen yaşlarda daha da artabilen kalıtsal, kimyasal ya da psikolojik bir takım nedenlerden ötürü dökülen saçlar toplumda sıklıkla rastlanılan problemlerden. Yazımızda bazı hastalıkların habercisi olabilen saç dökülmesi hakkında bilgiler vererek ne zaman doktora gidilmesi hususunda gereken birtakım bilgileri sizler için derledik.

dökülen saçlar

  1. Saç Bakımı Esnasında Saçlar Gözlemlenmeli
  2. Ne Zaman Uzmana Başvurmalıyız?
  3. Bu Hastalıklara Dikkat!
  4. Beslenme Bozukluğu Saçları Döküyor

Saç Bakımı Esnasında Saçlar Gözlemlenmeli

mevsimsel dökülmeler

Kimi saç dökülmesi kısa süre içinde yenilerini çıkartarak saçın kendisini yenilemesi ile son bulurken, kimi de dönemsel olmayıp iki ayı aşkın sürelerde devam edebilmektedir. Bu iki ayı geçebilen uzun süreli saç dökülmelerinde özellikle bir uzman dermatolog tarafından muayene edilmeye ihtiyaç vardır.

Bunun için saçın ne kadar süredir döküldüğüne, ne kadar döküldüğüne, şekil olarak azalmaya yol açıp açamadığına gibi birtakım belirtilere dikkat edilip saçın takibi ile uygun bir yol uzmanlarca izlenmelidir.

Ne Zaman Uzmana Başvurmalıyız?

Saçta oluşan, sıcaklık değişimine bağlı mevsimsel dökülmeler, psikolojik strese bağlı dökülmeler ve saçın yenilenmesi esnasında dinlenmeye bırakması gibi nedenlerin dışında saçta ele gelen tutamlar halinde dökülmeler ve günlük yüz adetten fazla olan, uzun süreli en az iki ay sürebilen aşırı dökülmelerde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bu Hastalıklara Dikkat!

tiroitlere bağlı rahatsızlıklar

Uzun süre devam eden aşırı saç dökülmelerinde; deri rahatsızlıkları, tiroitlere bağlı rahatsızlıklar ve kansızlık gibi hastalıklara karşı tetkik yaptırılması gerekmektedir. Kimi saç dökülmesi kalıtsal olabilmekte ve bunun anlaşılabilmesi için muhakkak uzman muayenesine başvurularak kan tahlili gibi önlemler alınması gerekmektedir. Tedavisinin o yönde ilerleyeceği kalıtsal saç dökülmesi şayet kişide bulunuyorsa uzun süren bir tedavi gerektiği uzmanca kişiye söylemektedir. Birtakım saç derisinde olan mantarlar da saçın kalıcı olarak kaybedilmesinde etken rol alabiliyor.

Birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilen saç dökülmeleri; hormon salgılama sorunları, tiroit bezi çalışma fonksiyonel bozuklukları, otoimmün hastalıkları da şüphe edilen rahatsızlıkların belirtilerinden olabilmektedir.

Beslenme Bozukluğu Saçları Döküyor

Beslenme Bozukluğu Saçları Döküyor

Ayrıca beslenme bozukluklarının da habercisi olan aşırı saç dökülmesi; D, A vitamini ve demir, B12, çinko ve keratin, protein gibi saç için önemli birtakım minerallerinde vücutta az olduğunu gösteriyor. Bu konuda takviye gıdaların alınmasını ve beslenme bozukluklarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bazı durumlarda enfeksiyon hastalıklarında, vücuttaki demir eksikliği gibi rahatsızlıklarda saç dökülmelerine rastlanmaktadır. Ayrıca ağır seyreden tedavisi uzun süren gribal enfeksiyonlarda da saç dökülmeleri gözlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Evde ses kısıklığı tedavisi, Ses kısıklığı sebepleri ve Ses kısıklığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Habercisi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ