Kadına Dair Herşey

Ayak Sağlığımız İçin Refleksoloji Masajı

Ayak Sağlığımız İçin Refleksoloji Masajı

Dostların başa baktığı doğruysa düşmanlar da ayağa bakıyorlar demektir. Sırf bunun için bile ayaklara dikkat edilebilir. Ama kimin ne söylediğinden öte insan kendi sağlığı açısından ayaklarına önem vermeli. Çünkü insan ayağı küçük bir mucize gibi. Bir sürü hastalığın önceden habercisi olabiliyor ve hayatımız boyunca bizi çekiyorlar. Bu yüzden ayak sağlığı için neler yapılmalı konusu dikkat edilmesi gereken bir husus.

ayak-sagligi

Refleksoloji Masajı nedir?

İnsan vücudunda bulunan 214 kemiğin yaklaşık dörtte biri ayaklarımızda bulunuyor. Toplamda 26 kemik, 33 eklem, 19 kas ve 107 bağ var. Topuklar, orta kısım ve parmaklardan oluşan ön kısım olarak üç bölümde incelenebilir. Bir çift ayak 250 bin ter bezi içeriyor ve günde 0,25 litre ter salgılıyor. Bu yüzden ayakları özellikle yazın havalandırmak, açık ayakkabı giymek, sıcak suda zaman zaman bekletip ferahlatmak, nemlendirici kremlerle masaj yapmak gibi önlemler kişisel bakım için gerekli. Masaj türleri arasında sayılan refleksoloji ise tam bir terapi.

Ayaklar aynı zamanda bir sürü hastalığın belirtilerini verebilir. Örneğin son günlerde piyasada görülen ayak bantları bu çerçevede incelenebilir. Gece yatarken tabanlara yapıştırılan bantların sabah simsiyah şekilde çıkarılıp atılacağından bahsediliyor. Çünkü gece boyu toksinlerin vücuttan bu bantla atılacağı iddia ediliyor. Bu konuda söylenecek tek şey ayak sağlığının vücudun ayrılmaz bir parçası olduğu ve doktor kontrolü olmadan bir şey yapılmaması. Ve ayak sağlığı hakkında bilgiler içinde de hep hatırlanmalı.

Ayak Sağlığında En Büyük Rehdit Ayak Mantarları

Ayakların özellikle parmak aralarının mantarlaşma yapıp kaşınması çok yaşanan bir durumdur. Üstelik ayak mantarları hemen bulaşır. Gene özellikle yazları çok kullanılan ve çoğunlukla ıslak kalan ayaklara giyilen plastik terlikleri başkasıyla paylaşmayın. Nemli ortamlar mantar üremesi ve bulaşması için en elverişli ortamlardır. Ortak kullanılan duşlar, havuz kenarları, ortak kullanılan havlular da tehlike yaratırlar. Bu durumda evde ayaklarınızı sirkeli suya sokarak kendiniz bir tedavi başlatabilirsiniz. Ama yaklaşık iki haftalık bir sürede kaşınma geçmiyor ve artarak devam ediyorsa bir cildiye uzmanına görünmek gerek. Tırnakları da kaplayan ayak mantarları giderek acı veren durumlara yol açabilirler.

Bir önceki yazımız olan Saçımız Neden Dökülür Dökülmenin Nedenleri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ayak Sağlığımız İçin Refleksoloji Masajı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ