Kadına Dair Herşey

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak uyuşması çoğunlukla ayaklardan birinde ya da her ikisinde birden karıncalanma, hissizlik veya iğne batması şeklinde kendini göstermektedir. Her ne kadar ayak uyuşması basit bir durum gibi gözükse bile bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ayak uyuşmasının nedenlerini bilmek tıbbi yardım açısından büyük önem taşımaktadır. Uzun süre devam eden ayak uyuşmalarının varlığında iç hastalıkları ya da nöroloji uzmanına gidip muayene olmayı asla ihmal etmeyiniz.

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir

Ayak Uyuşmasının En Çok Bilinen Nedenleri

Ayak uyuşmasının en çok bilinen nedenleri arasında periferal nöropati ilk sırada gelmekte ve sinir hasarlanmasından kaynaklanmaktadır. Sinirlerde oluşan bu hasar kan dolaşımında bir sorun olduğunun belirtisidir. Geçmeyen ayak uyuşmaları araba sürmekte, yürümekte ya da ayakta durma gibi durumlarda zorlanmaya neden olmaktadır.

Ayak Uyuşmasının En Çok Bilinen Nedenleri

Yine tarsal tünel sendromu bacaklarda ve ayaklarda çok sık görülen sinir sıkışması olup ayak tabanında ve iç yan kısmında karıncalanma, yanma ve uyuşma belirtileri ile birlikte görülmektedir.

Ayak uyuşmasının nedenlerinden bir diğeri ise oksijen ve besin eksikliğidir. Sinirlerin yeterli oksijeni alamaması durumunda ayaklarda uyuşma hissedilmektedir. Oksijen ve besin eksikliğine neden olan durumlar ise ateroskleroz, raynaud sendromu, aşırı soğuk hava, donma, tiyamin ve B12 vitamini eksikliğidir.

Yine diyabet, zona, yanıklarda ve lyme hastalığında ayaklarda uyuşma görülmektedir. Bunların yanı sıra beyin sorunları arasında olan MS hastalığı, migren, anksiyete, hipotiroidi gibi problemlerde ayak uyuşmasına neden olmaktadır.

Ayak Uyuşması İçin Doktora Hangi Durumlarda Gidilmeli?

Ayak Uyuşması İçin Doktora Hangi Durumlarda Gidilmeli

Bel fıtığı ya da herhangi bir yaralanma sonucunda uyuşmanın neden kaynaklı olduğu konusunda fikir yürütebilirsiniz. Fakat fikir yürütseniz dahi bazı durumlarda ayak uyuşması basit alınmamalı ve mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktora gidilmesi gereken durumlar şunlardır;

ayak uyuşması

  • Görünürde uyuşmanın neden olabileceği bir durum söz konusu değilse
  • Belli bir seviyede başlayan ayak uyuşması giderek artıyorsa
  • Belli hareketleri yapınca uyuşma oluyorsa ya da belli zaman aralıklarda uyuşma geçip tekrar başlıyorsa
  • İdrara çıkmada uyuşma ile birlikte sıklık yaşanıyorsa
  • Karıncalanma ya da uyuşma hissi yürüdükçe daha da kötü oluyorsa

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Sebze Suları Nasıl Hazırlanır başlıklı makalemizde Detoks içeceklerini hazırlamak, Maydonoz suyu ve meyve suyu yaparken hakkında bilgiler verilmektedir.


Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ