Kadına Dair Herşey

Aynalara Düşman Olmayın

Aynalara Düşman Olmayın

Aynalara Düşman Olmayın

Özellikle belli bir yaştan sonra erkeklerin en büyük sorunlarından biridir saç dökülmesi ve kellik. Her geçen gün aynanın karşısında dökülen saçları sayarak, kara kara düşünerek geçen dakikalar artmaya başlar. Dökülen saçlarla birlikte dertler ve sıkıntılar artmaya başlar. Kellik erkekler için ciddi bir sorun olmaya başlamıştır artık.

Aynalara Düşman Olmayın

Aslında etkisi sadece erkeklerle sınırlı olmayan kadınlarında sorunu olan saç dökülmesi belli bir yaştan sonra artmaya başlar.

Sorunun Kaynağı

Saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni bulunmaktadır. Androgenetik dökülmede sorunun kaynağı erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, androgen grubundan bir tür steroid hormon olan testosteron erkeklerin testis, dişilerin ise yumurtalıklarında üretilir. Erkeklerde kadınlara göre 50-60 kat daha fazla görüldüğü için erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Sorunun asıl kaynağı

Saç dökülmesinin bir çok tipi ve nedeni

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür?

Bu sorun ergenlik sonrası yaşlarda başlar. Tabii ki ilerleyen yaşlarda da görülmektedir. Ama sorunun büyük bir bölümü ergenlik sonrası ve 20’li yaşlarda görüldüğü tespit edilmiştir. O nedenle bu yaşlardaki erkekler ve kızlar dikkatli olması gerekir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür

Genetik Dökülme Belirtileri Nelerdir?

Genetik saç dökülmesi aslında çözümü mümkün olduğu gibi önlenmesi kolay bir sorundur. Sorunu anlamak ve önlem almak için ciddi bir zamanımız bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse dökülme başlangıcı ile kellik probleminin ortaya çıkması arasında 5-10 yıllık zaman bulunmaktadır. Bu süreçte kişi önlem alıp, bilimsel çözüm yollarını uyguladığında kelliğin Türkiye’de tarihe karışması mümkündür.

Genetik Dökülme Belirtileri Nelerdir

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sorunu ortadan kaldırmak için DHT’nin engellenmesi yani baskılanması ve böylece kıl köklerine zarar verilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerden yararlanmak yerinde olacaktır. Bu maddeler aşağıda sıralanmıştır.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

  • Minoxidil: İlk olarak 1980 yılında hipertansiyon tedavisinde kullanılmak üzere tablet formunda üretilen minoxil kullanan hastalarda abartılı kıllanma olması nedeniyle toplatılmış ve ilaç ruhsatı iptal edilmiştir. Bir kaç yıl sonra ise aynı madde bu sefer solüsyon formunda geliştirilmiş ve bölgesel saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

  • Finasterid: Saç dökülmesinde etkinliği kanıtlanan finasteridde erkek tipi dökülme tedavisinde kullanılmaktadır.

 

  • Procapil: Saç dökülmesi tedavisinde etkinliği kanıtlanan bir diğer madde de procapildir. Fransa’nın ünlü saç sağlık markası Sederma Pharma firması tarafından geliştirilmiştir. İçerisinde 3 farklı molekülün olduğu complex bir ürün olan Procapil DHT kaynaklı saç dökülmesini önlemektedir.

 

  • İsoflavon: Procapil ve Finasterid gibi maddeler DHT oluşumunu engellerken İsoflavon ise oluşan DHT’nin kıl köklerine zarar vermesini önlemektedir. Özellikle damar yolu ile gelen DHT’nin önlenmesinde İsoflavon kullanılmaktadır. İsoflavon bitkisel bir madde olup, soya fasulyesinden elde edilen bir fito östrojendir. İsoflavon içeren ürünlere baktığımızda genetik saç dökülmesi yanı sıra kansızlık ve demir eksikliği probleminde görülen dökülmede kullanılan Xpecia Tablet ana maddelerinden birini İsoflavon oluşturmaktadır.

 

  • Saw Palmetto: DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesini önleyen bir diğer bilimsel madde ise Saw Palmetto olup, yine bitkisel özlerden elde edilmektedir. Cüce palmiye ağacı dediğimiz ağacın meyvesi ve yapraklarından elde edilmektedir. İsofloavon kan ile gelen DHT’yi engellerken, Saw Palmetto ise saç kökünde bulunan yağ bezleri tarafından salgılanan DHT’yi engellemektedir.

 

Genetik Dökülme Şampuanlar İle Önlenir mi?

Bir çok insan saç dökülmesine karşı şampuan kullanmaktadır. Bu kesinlikle hatalı bir davranış olup, erkek tipi saç dökülmesini şampuanlar tek başına önleme özelliği yoktur. Tedaviye ek olarak bilimsel içerik bulunan ürünler kullanılmalıdır.

Görüldüğü gibi bazı ürünler saç dökülmesine iyigelmektedir. Erkeklerin baş belası olan bu  sorunu tıbbi olarak ele alıp ona göre bir tedavi uygulandığında aynalaarla barışık ve mutlu insanların sayısı artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mideniz mi Ağrıyor, Çözüm Sizde başlıklı makalemizde Bitkiler ve tükettiğimiz besinler, Mide ağrısı ve Mide ağrısına bitkisel çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.


Aynalara Düşman Olmayın Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ