Kadına Dair Herşey

Ayran Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir?

Ayran Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir?

 Yoğurt, süt ürünleri içerisinde hemen hemen herkesin severek tükettiği bir besindir. Yoğurdun sulandırılması ile yapılan bir içecek olan ayran ise yemeklerin yanında oldukça sık tüketilir. Ayran aynı zamanda önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Diyetlerde de sıkça kullanılan ayran, kemik ve diş sağlığı için de faydalıdır.  Tüm bunların yanı sıra yoğurt güçlü bir antioksidandır. Antioksidan, vücuttan toksinleri uzaklaştırır, toksin maddelerin hapsedilmesine ve yok edilmesine yardımcı olur. Özellikle orta yaşların sonlarına doğru ve gelişme çağında herkesin süt ve süt ürünlerini tüketmesi gerekir. Süt, yoğurt, ayran, peynir gibi gıdalar bol miktarda kalsiyum içerir. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri beslenme uzmanları tarafından hazırlanan diyet listelerinde mutlaka yer alır. Süt, yoğurt ve peynirin az yağlı olanları tercih edilirse hem kalorisi düşük hem de besleyici bir şekilde rejim yapılmış olur. Ayrıca ayran,  vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur ve yağ yakıcı özelliği ile kilo vermeyi kolaylaştırır.

Ayran Diyetinin Yararları

ayran-diyeti-1

Ayran diyeti kısa zamanda birkaç kilo fazlalık için uygulanabilecek bir diyettir. Yapılan diyette kesinlikle ayran tuzsuz olarak tüketilmelidir. Tuz tüketimi vücuttaki ödemin en büyük sorumlularındandır. Vücuttaki şişkinlikten şikâyet ediliyorsa tuz tüketimi en aza indirgenmelidir.  Ayran diyeti, verilmek istenen kiloya göre üç gün ya da bir hafta uygulayabilecek bir diyettir. Ayran diyeti diğer diyetler gibi bütçeyi zorlayan bir diyet değildir ve hemen herkesin mutfağında bulunan malzemelerle uygulanabilir. Başka diyetlerde olduğu gibi adını daha önce hiç duymadığınız besinleri aramak zorunda kalmayacağınız bir diyettir. Ayran diyeti çok hızlı kilo verdirir. Ancak, tek yönlü beslenme uzun vadede vücuda zarar verir. Bu yüzden ana öğünlerde evde bulunan haşlama olarak tüketilecek yağsız tavuk ya da etle desteklenmelidir. Ara öğünlerde ise yine evde bulunan kalorisi düşük meyveler tüketilmelidir.

Ayran Diyetinin Olası Zararları

 ayran-diyeti-2Ayran diyeti, uygulanması oldukça kolay ancak riskli olan şok diyetlerdendir. Şok diyetler genellikle hızlı kilo verme amacı güttüğü için tek besin üzerine kurulur. Bundan dolayı bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerin bu tür diyetleri yapmamaları gerekir.  Özellikle kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin ayran diyeti gibi şok diyetleri uygulamadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Şeker hastası olan ya da insülin salınımı dengesiz olan kişiler bu tarz diyetlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Ayran diyeti yapan kişi kendisini gün içerisinde halsiz, bitkin ve yorgun hissedebilir. Bu diyette tek tip beslenme yapıldığı için vücut direncini düşer ve kişi kendini güçsüz hisseder. Yaşı 18’in altında olan gelişme çağındaki kişiler bu diyeti yapmamalıdır. Bu tür şok diyetler 65 yaş üstündeki yaşlılar için de uygun değildir. Ayran diyeti gibi diğer şok diyetlerde de bir seferde kalıcı kilo kaybı sağlanmaz. Şayet verilen kiloların kalıcı olmasını isteniyorsa sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Stres Kilo Aldırıyor Mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ayran Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ