Kadına Dair Herşey

Baba Oğul İlişkisi Nasıl Olmalı?

Baba Oğul İlişkisi Nasıl Olmalı?

 

Baba oğul ilişkisi oldukça çetrefilli bir konudur. Babalar, oğulları doğduğu andan itibaren, evlatlarının rol modelidir. Baba hangi yoldan gidiyorsa oğul da o yolu seçecektir. Ama tek sorun babanın buradaki davranışlarıdır.

Eğer baba çocuk için yeteri kadar iyi bir rol model olamıyorsa oğulları hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu sebepten ötürü babaların yaptıkları her harekete dikkat etmeleri gerekir. Örneğin Küfür etmeyi bırakmak ya da sigara içmeyi terk etmek gibi.

En İyi Baba Modeli

Bir çocuk için en iyi baba modeli işinde başarılı olan bir babadır. Böylece oğul babasının seçtiği mesleği seçmek isteyecek hatta el kol hareketlerini bile buna göre ayarlayacaktır. Fakat babaların bu noktada oğullarını yönlendirici hareketler yapmalarında fayda var.

Örneğin çocuğu sevdiği şeylere yönlendirmek gibi. Her babanın ilk hayali, başarılı bir evlattır ama önemli olan babanın evladını nasıl yetiştirdiğidir. Nasıl sularsanız, öyle yetişir.

En İyi Oğul Nasıl Yetişir?

Bir babanın oğlunu en iyi yetiştirme yolu onunla arkadaş gibi konuşmak ama hiç bir zaman babası olduğunu unutturmamaktır. Unutmayın eğer arkadaşı olduğunuzu düşünürse sizin yanınızda ve sizden korkmadan her hatayı yapar.

Ama babası olduğunuzu hissederse saygı duymak zorunda olduğunu bilir. Davranışlarına çeki düzen verir. Baba oğul ilişkisinde en önemli kural oğlunuzu yetiştirirken aynaya baktığınızı unutmamak. Oğlunuz sizin aynanızdır. Bu yüzden önce siz davranışlarınıza dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocukları Okul Hayatına Nasıl Hazırlamalı? başlıklı makalemizde okul ve okul hazırlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Baba Oğul İlişkisi Nasıl Olmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ