Kadına Dair Herşey

Bana Birşey Olmaz Demeyin, Hayatta Herşey Olur

Bana Birşey Olmaz Demeyin, Hayatta Herşey Olur

Bana Bir şey Olmaz Demeyin, Hayatta Her şey Olur

Hayatta insanın başına her türlü olay gelebilmektedir. Hiç beklemediğinden tutun da beklediklerine, bekletilerinin gerçekleşmemesine, beklemediklerinin olmasına kadar herşey olabilmektedir. İnsan hayatında olumlu ve olumsuz her türlü duruma açık olmalı ancak bunlara karşı durabilecek gücü ve azmi de kandinde bulabilmelidir. Olaylar insanı değil, insan olayları yönlendirmelidr.

Üst yutak kanseri nedir?

Farenks boğazın tıbbi adıdır. Farenks 3 kısımdan oluşmaktadır ve nazofareks de bu kısımlardan biridir. Nazofarenks boğazın burunla birleşen bölümüdür. Nazofarenkste gelişen kanser nazofarenks (nazofaringeal) kanseri olarak adlandırılmaktadır.
Farenksin diğer iki bölümü orofarenks (ağzın hemen arkası) ve hipofarenks (gırtlak – larenkse yakın)’dir.

Üst yutak kanseri nedir

Boğazda kanser

İnsanlar bazen boğaz kanseri ifadesini farenksteki 3 bölümden herhangi birinde gelişen kanser için kullanmaktadırlar. Boğaz kanseri bazen de tiroid bezi, gırtlak (larenks) ya da yemek borusu (özofagus) kanserlerini açıklamak içinde kullanılmaktadır. Karışıklığa mahal vermemek için sahip olduğunuz kanserin tıbbi adını tam olarak bilmek önemlidir, çünkü böylece doğru bilgiye ulaşmanız, doğru yöntemle doğru tedaviye başlamanız mümkün olur.

Boğazda kanser

Risk faktörleri nelerdir?

Farenks kanserine sebep olabilecek bazı risk faktörleri vardır. Ancak bunlar tanı konmasında tek başına yeterli olmamaktadır.

 • Diyet: Kötü beslenme kansere yakalanma riskinizi arttırabilir.
 • Virüsler: Nazofarenks kanserleri Epstein Barr virüsü (EBV) ile ilişkilendirilmiştir.
 • Aile öyküsü: Özellikle 40 yaş altındaki yakın bir akrabası nazofarenks kanseri taşıyan kişilerin bu kansere yakalanma riski daha yüksektir.
 • Ahşap tozuna maruz kalma: Meslekleri nedeniyle ahşap tozuna maruz kalan kişiler yüksek riske sahiplerdir, ancak hangi kimyasallarla muamele edilmiş ahşapların bu hastalığa neden olduğu bilinmemektedir.
 • Kronik kulak, burun ve boğaz hastalıkları: Bu grup; kronik olarak tıkalı ya da akan burun (rinit), orta kulak enfeksiyonları (otitis media) ve polipleri kapsamaktadır.
 • Sigara kullanma: Uzun süredir sigara kullanan kişilerin (25 yaş ve üzeri) bu kansere yakalanma riski, sigara kullanmayanlara kıyasla, 3 kat daha fazladır.

Farenks kanseri

Hastalığın belirtileri

Nazofarenks kanserine sahip bazı kişilerde hiç bir belirti görülmez. Ancak eğer aşağıda sıralanmış olan ve 3 haftadan daha uzun süre devam eden belirtileri taşıyorsanız, bunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

 • Boyun bölgesinde herhangi bir yerde, 3 haftada kaybolmayan, bir tümör ya da yumru
 • İşitme kaybı,
 • Kulak çınlaması
 • Kulakta sıvı birikimi
 • Tıkalı ya da kapalı burun
 • Burundan kanlı akıntıgelmesi
 • Baş ağrısı
 • Yüzünüzün alt kısmında hissizlik
 • Yutma güçlüğü
 • Ses değişiklikleri – horlama

Hastalığın belirtileri

Bu ve benzeri belirtilerin görünmesi durumunda kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Tarama ve teşhis aşaması

Nazofarenks kanseri için genel bir tarama programı yoktur. Bu kanserler nadiren görülmektedir. Az sayıda kişiyi etkileyen bir hastalık için herkesin taranması çok maliyetli olacaktır. Nadir hastalıklara ek olarak yüksek riske sahip olduğu düşünülen kişilerin taranması da daha az maliyetli olacaktır. Ancak öncelikle kimin yüksek riske sahip olduğundan emin olmak gerekmektedir

Nazofarenks kanseri tipleri

Nazofarenksi oluşturan çeşitli doku tabakalarından her biri, farklı tipte çeşitli hücreler içermektedir. Her bir hücre tipinden de farklı tipte kanserler oluşabilir. Doktorunuzun bu farklılıkları farketmesi önemlidir. Bu belirtiler doktorunuzun özel bir kanser türünü tedavi edeceği en iyi yola karar vermesini kolaylaştırmaktadır.

Yassı hücre kanserleri

Nazofarenks kanserlerinin büyük çoğunluğu yassı hücreli karsinomalardır. Yassı hücreler ağız, burun, larenks ve boğazınızda uzanan düz, cilt tipi hücrelerdir. Karsinoma, kanser anlamına gelmektedir. Bu nedenle yassı hücreli karsinoma bu hücrelerde başlamış olan kanser anlamına gelmektedir 3 farklı tip yassı hücre kanseri bulunmakta ve bunların hepsi benzer şekilde tedavi edilmektediri

Nazofarenks kanserleri ve derecelendirme

Kanser hücreleri mikroskop altında ne kadar anormal göründüklerine göre derecelendirilmektedir. Hücreler ne kadar anormal görünüyorsa dereceleri o kadar yüksektir. En yüksek derece almış nazofarenks kanserleri tedaviye iyi yanıt verirler ve diğer türlere kıyasla daha iyi olma eğilimindedirler.

Sonuç olarak bu tür kanserler çok sık görülmemekle birlikte özellikle risk faktörü taşıyanlar ve belirtileri kendinde gören kişiler vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna gitmelidir. Her hastalıkta erken teşhis önemlidir ancak kanserde erken teşhis hayati bir öneme sahiptir. Bunun bilincinde olmak ve buna göre dikkatli olup hareket etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hayat Sizin, Eskisi Gibi Olmasa Da başlıklı makalemizde Kolon kanseri, Kolon Kanseri Risk Faktörleri ve Kolon Kanseri Teşhis Aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.


Bana Birşey Olmaz Demeyin, Hayatta Herşey Olur Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ