Kadına Dair Herşey

Bebeğe Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?

Bebeğe Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?

Emzirme döneminde anneler yedikler besinlere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü annelerin yedikleri yiyecekler anne sütü ile bebeğe geçmektedir. Bebekler yenilen besinlerden dolayı huzursuz olabilirler. Bu huzursuzluğun sebebi gaz sorunudur. Kolik adı verilen bebeklerin kronik gaz sancıları normaldir.  Bebeklerin sindirim sistemi daha gelişmediği için yedikleri yiyecekleri hazmedemezler bu da gaz sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Hangi Yiyecekler Gaz Yapar

Bebeklerde Gaz Problemine Neler Sebep Olmaktadır?

Bebeklerde gaz sancıları sebepleri arasında sindirim siteminin henüz gelişmemiş olması gelir. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebekte sütteki yiyeceklere karşı alerjik bir durum oluşması halinde gaz problemleri ortaya çıkabilir. Hazır mamaya geçen bebeklerde ise hazır mamanın sebep olduğu şişkinlik bebekte gaz oluşmasına sebep olabilir. Annenin stres durumunda bebeği emzirmesi ve anneyi emerken çocuğun hava yutması yine bebekte gaz sorunu oluşturabilir.

 

Bebeklerin Gaz Problemi Yaşamasına Sebep Olan Yiyecekler

Emziren annelerin beslenmesi bir hayli önemlidir. Çünkü yemiş oldukları besinlerin anne sütü vasıtasıyla çocuğa geçmesi söz konusu olduğundan dolayı bebeklerde gaz problemleri baş göstermektedir. Emziren anneler baklagilleri tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Baklagillerin gaz yapabilme etkisi düşünülerek annelerin ona göre bir beslenme şekli oluşturması önemlidir. Meyve tüketirken narenciyenin çocuğunuza gaz yaptığını tespit ederseniz uzak durmanız faydalı olacaktır. Çünkü narenciyenin içerisindeki asidi sindirmek bir hayli zordur. Ayrıca domates, erik, şeftali ve çilek de gaz yapabilen besinlerdir. Turpgiller arasında yer alan brokoli, turp ve havuç gaz yapma özelliğine sahiptir. Süt ve süt ürünleri ile işlenmiş gıdaların gaz yapma etkisi bilinmektedir. Bu sebeple anneler yiyecekleri besinlere dikkat etmeli bebeğe rahatsızlık veriyorsa alternatif başka yiyecekler tercih etmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bebeğe Hangi Yiyecekler Gaz Yapar? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ