Kadına Dair Herşey

Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonu Nedir?

Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonu Nedir?

 

Bebeği emzirme pozisyonu hem anne hem de bebek açısından önemli bir mevzudur. Özellikle ilk haftalarda, bebeği doğru pozisyonda tutmak çok önemlidir. Doğru bir emzirme pozisyonu bile meme uçlarının sağlıklı kalması ile birlikte bebeğin de iyi bir şekilde beslenmesi sağlanmış olur.

Bebeğinizi emzirmek için, öncelikle kendinize rahat edeceğiniz bir duruş seçmelisiniz. Rahat etmeniz, iyi bir pozisyon için şarttır. Devamında, bebeğinizi kendinize yakın tutmanız gerekir. Kalçasından bükülü bir şekilde, yakın olarak kendinize tuttuğunuzda bebek, göğüslerinize ulaşmak için kafasını çevirmek zorunda kalmamış olur. Bebeğinizin çenesinin, göğsünüze gömülü olması gerekir. Bebeğinizi, göğsünüze yanaştırmalı veya yerleştirmelisiniz. Bebeğiniz, meme ucunuzu iyi şekilde kavramalıdır.

Birbirinden farklı emzirme pozisyonları bulunmaktadır. Her anneye rahat gelen pozisyon farklı olabilir. Bu, biraz da bebekle ilgili bir durumdur. Peki, bebeği emzirme pozisyonu nelerdir?

Beşik Pozisyonu

emzirme-pozisyonuBebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır? Beşik pozisyonu, genellikle annelerin ilk birkaç haftadan sonra tercih ettiği pozisyondur. Bu pozisyon için, bebeğinizi beşik pozisyonunda ya da kucağınızda çapraz bir şekilde tutmalısınız. Bebek, omzunun ve kalçasının üzerine yaslanmış olmalı ve ağzı da meme ucunuzun seviyesinde olmalıdır. Bu oldukça rahat bir pozisyondur.

Çapraz Beşik Pozisyonu

Çapraz beşik pozisyonu, beşik pozisyonuna çok benzemektedir. Ancak, bu pozisyonda anne daha fazla kontrol sağlayabilmektedir. Bu nedenle, ilk haftalarda en çok tercih edilen pozisyon, çapraz beşik pozisyonudur. Bu pozisyonda bebek, alttan bir yastık ile desteklenir. Yastık, göğüs ucunuza yükselmesine yardımcı olur. Bebeği emzirme pozisyonları arasında annelere en kolay gelen pozisyonlardan biridir.

Koltuk Altı Pozisyonu

Koltuk altı pozisyonu özellikle sezaryenle doğum yapan annelerin tercihidir. Çünkü, bu pozisyonda bebek kesi yerinden uzak tutulmuş olur. Bu pozisyon için, bebeğinizin başını elinizle ve sırtını da kolunuzun yanda kalan kısmı ile desteklemelisiniz. Bebeğinizin ağzı, tam meme ucu seviyesinde olmalıdır.

Yan Yatış Pozisyonu

Yan yatış pozisyonu, daha çok geceleri tercih edilmektedir. Oldukça kolay bir pozisyondur. Anne ve bebeğin birbirileriyle karşı karşıya olacak şekilde yan yatmaları gerekmektedir. Yastıklardan yardım alınabilir. Böylelikle, daha çok kontrol sağlanabilir. Bu pozisyon, doğumdan itibaren tüm emzirme boyunca uygulanabilir. Hem anne, hem bebek için rahattır.

Ayakta Emzirme Pozisyonu

Bazı durumlarda, bebeğinizi ayakta emzirerek daha çok rahat edebilirsiniz. Özellikle bebeğinizi sakinleştirmek için ayakta emzirme pozisyonunu tercih edebilirsiniz. Bebeği emzirme pozisyonları arasında en çok tercih edilen pozisyonlardan biri de bu pozisyondur. Çünkü ayakta emzirme pozisyonunda, bebek daha başarılı davranabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ergenlikteki Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz? başlıklı makalemizde ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonu Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ