Kadına Dair Herşey

Bebeğiniz Dünyaya Gelmeden Evvel Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Bebeğiniz Dünyaya Gelmeden Evvel Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Bebeğe Alınacaklar

Yeni doğan ve bir yaşına kadar olan bebeğin ihtiyaçları çeşitlenir. Bebek bu dönemde çok hızlı bir şekilde değişim içine girer. Yeni doğan bebeğin ihtiyaçları şöyle sıralanabilir:

 

Alışverişte en önemli malzeme banyo malzemeleri sayılabilir.  Göbek bağı düştükten sonra bebeğe banyo yaptırma zamanı gelir. Bebek yeni doğduğunda banyosu için plastik küvete benzer yumuşak ve güvenli bir alana ihtiyacınız olur.

bebekbanyo

Ahşap çubuklarının arası 2-7 cm ayrı olan bebek karyolası alınır. Bu, bebeğin güvenli uyuması için idealdir.

karyola

Bebeğin güvenliği için otomobilde araç koltuğu olmalıdır. Bebek her zaman araç koltuğunda seyahat etmelidir. Bu zaten her yerde yasal sorumluluktur.

oto

Bebek,süt veya su gibi gıdaları kendi tutabileceği zaman biberona ihtiyaç duyacaktır. Bazen bebeği oyalamak için emzik kullanılsa da sağlık açısından bunlar pek tavsiye edilmez.

biberon

Anne kucağı almak size ilk aylarda hareket kolaylığı sağlar. Bebekle bir arada yakın mesafe gezintileri için uygundur.

kanguru

Bebek ihtiyaçları için bebek arabası: En kullanışlı olanıdır. Güvenli ve rahat hareket etmek için dışarıda çocuk arabaları gayet idealdir.

bebek__arabası_24

Çocuk büyük ihtimalle uyku sorunu yaşayacağından bebekler için  salıncak kurtarıcı olabilir. Kendiliğinden sallanan salıncaklar büyük kolaylık sağlar.

bebek-hamaklari

 

Bebek yürümeye başlamadan önce gerçek bir ayakkabıya ihtiyacı olmaz. Yalnız kendiniz yavaşça ona ilk aylardan alıştırabilirsiniz. Plastik, gerçeğe yakın ama yumuşak bir ayakkabıyla ayaklarının yere alışması onun zorlanmasını engelleyecektir. İsteğe göre farklı modellerden pratik kullanılanları tercih edebilirsiniz. Çünkü ayaklarında tutmayı çok sevmezler.

ayakkabi

 

Bebekler için plastik tabaklar, kaşık vs. alınabilir. Onların kendi boyutlarına uygun mutfak malzemelerinden oluşan bu eşyalar yeni şeyler keşfetmesini sağlayacaktır. Böylece yemeği kendi istediği gibi yemeyi de öğrenebilir.

 

bebek

 

Bebek doğmadan önce mutlaka bir termometre alın. Çünkü bebeğin ateşi ilk aylarda iniş çıkışlarla düzensizlik gösterebilir. Bebeklerin bazen hiç durmadan ağlamasının sebebi ateş olabilir. Bu durumu kontrol etmeniz ve hastalıkları engellemek için yanınızda dijital termometre olmasında fayda var. 1-3 aya kadar dijital termometre, sonra ise kulak termometresi alabilirsiniz.

termometre

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığınızı Düzeltecek Şaşkın Anneler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bebeğiniz Dünyaya Gelmeden Evvel Yapmanız Gereken Hazırlıklar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ