Kadına Dair Herşey

Bebeğiniz Yemiyorsa Çözümleri

Bebeğiniz Yemiyorsa Çözümleri

Anneler: Birçok anneye karalar bağlatan bir sorundur çocuklarının yemek yememesi. Bu nedenle anneler ve çocuklar arasında yemek yeme olayı büyük bir şölen olur ve çocuklarda bunu fazlaca kullanmaya başlarlar. Hatta bazı anneler ve çocuklar arasında bu o kadar stresli bir hale gelir ki sırf çocuğum yemek yemiyor diye oturup ağlayanlar bile olabilir.  Kendilerini yetersiz hissederler ve bu konu yüzünden psikolojik olarak etkilenirler.

 

Çocuklar: bütün çocuklar anne ve babalarının onlarla ilgilenmesini ve her zaman onların hayatının merkezinde olmayı isterler. Bu nedenle de ailelerinin ilgisini nasıl çektiklerini keşfettikleri anda bunu sürekli hale getirmeye bayılırlar. Sırf bu ilgi için acıksalar bile yemek yemeyebilirler bazen.

 

Çocuğun yemek yeme alışkanlığını kazanması için ne yapabilirim?

 

Öncelikle içinizin rahat etmesi için çocuğunuzu bir doktora götürün. Belki endişelendiğiniz gibi bir sağlık probleminden kaynaklanıyor ise hemen önlem alıp bu sorundan kurtulmuş olursunuz.

bebegim-yemiyor-1

 

Şayet hiçbir sağlık problemi yoksa bu durum kesinlikle ilgi çekmek için çocuklar tarafından kurulmuş bir oyundur. Bu nedenle şu adımları izlemeniz gerekecektir.

bebegim-yemiyor-2

Asla yemek yememesi ile ilgili düşüncelerinizi onun yanında dile getirmeyin. Çocuğum yemek yemiyor ne yapacağımı şaşırdım vb. konuşmalarınızı çocuğun yanında asla yapmayın.

bebegim-yemiyor-2

Kendi yemek saatinizde sofraya onun da oturması gerektiğini ve yemek saatinden sonra bu evde yemek yenilemeyeceğini söyleyin ve bu sofrayı da çocuğunuz yesin diye ortada bırakmayın. Çünkü yemek saati kavramının çocuğunuzda oturması gerekiyor.

bebegim-yemiyor-3

 

Çocuğunuzun süreki abur cubur yemesi de iştahı kapatıyor olabilir. Bu tarz yiyecekleri kesinlikle yemekten sonra yiyebileceğini ve belli bir sınırda yiyebileceğiniz söyleyin.

bebegim-yemiyor-4

En önemlisi asla ısrar etmeyin yemek saatinde yemek yemezse kahvaltıya kadar hiç birşey demeyin. Çünkü emin olun acıkınca yiyecek.

bebegim-yemiyor-5

 

Çocuğum yemek yemiyor diyorsanız bütün bu aşamaları büyük bir kararlılıkla uygulamalısınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Bilinen 10 Faydası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bebeğiniz Yemiyorsa Çözümleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ