Kadına Dair Herşey

Bebeğinizin Kordon Kanı Sizi İyileştirebilir

Bebeğinizin Kordon Kanı Sizi İyileştirebilir

 

Hamilelik evresinde bebek ile anne arasındaki en kuvvetli bağ bebek kordonu ile sağlanır. Bebek kordonu, plasenta ile birlikte anne ile bebek arasında bağlıdır. Bebeğin beslenmesi bu bağ vasıtasıyla gerçekleşir. Annenin almış olduğu tüm besinler bebeğe plasenta yardımıyla bebek kordonundan geçer ve bebeğiniz bu şekilde anne karnında hayatını devam ettirir. Bebeğinizin anne karnında gelişiminde önemli olan bebek kordonu bebek doğduktan sonra genelde hiçbir işe yaramayacağı düşünülerek çöpe atılırdı. Fakat aksine bebek kordonu sadece anne karnında değil anne karnından sonraki dönemler için de oldukça fayda sağlayıcı özellikler ile yaratılmıştır.

Kök Hücresi Mucizesi İle Sağlanan Kordon Kanı Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir

Bebeğinizin anne karnında yaşamasını yardımcı olan bebek kordonunun içindeki kök hücreleri pek çok hastalığın iyileştirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre kordon kanındaki kök hücreleri başta kanser olmak üzere talesemi, bağışıklık yetmezliği, hatta genetik hastalıklar kordon kanı ile tedavi edilmektedir. Bunun dışında kalp hastalıklarından, Alzheimer, Parkinson, diyabet gibi pek çok hastalığın iyileşmesinde de kordon kanı tedavisi uygulanmaktadır.

Kordon Kanındaki Kök Hücre Uyumu

Kök hücre olarak en bilindik yöntemlerden biri ilik naklidir. Ancak bu kimi zaman aile fertlerinde uyum sağlamayabilir. Yapılan araştırmalara göre kordon kanındaki kök hücre uyumu ilik nakline göre daha çok uyum sağlamaktadır. Genelde bebek kanından alınan kök hücreler aile fertlerinin pek çoğunda uyumlu olmaktadır. Bu da ailenizde hastalığa yakalan tüm fertler için oldukça sevindiricidir.

Bebeğinizin Kordon Kanı Neden Daha Etkilidir?

Pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere saklanan kök hücreler ne kadar taze ve genç olursa o kadar hastalığın tedavisinde etkilidir. Bebeğinizin yeni olan kök hücreleri hastalıkların tedavisi noktasında bu açıdan çok daha etkili olmaktadır.  Genç kök hücreleri hastalıkların daha hızlı iyileşmesi konusunda çok daha kısa sürede etki gösterir ve tedaviye cevap verir. Bu açıdan pek çok hastalıkların iyileşmesinde bebeklerin kordon kanı mucizevi bir şekilde yarar sağlar.

Kordon Kanının Saklanması Nasıl Olur?

Hastalıkların iyileşmesi noktasında etkili olan kordon kanı saklanırken titiz bir çalışmadan geçer. -196A derecede kök hücreler gerekli laboratuar testlerinden geçtikten sonra özel olarak bazı işlemlerden geçer ve özel sıvı nitrojen içeren kan tanklarında saklanırlar. Özel koşullarda saklana kordon kanı çok uzun süren yıllar dahilinde saklanabilir ve gerektiğinde hastalıkların tedavisi için kullanılabilir.

Bebeğinizden Kordon Kanı Nasıl Alınır ve Riski Var mıdır?

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra kordon kanını doktor tıbbi şekilde toplar. Gerekli olan ayrıştırmaları yapar. Bu işlem birkaç dakika gibi çok kısa süren bir zaman zarfında yapılır. Hastalıkların iyileşmesinde etkili olan bebeğinizin kordonundan alınan kordon kanı bebeğinize ve ya size bir zarar vermez. Bu açıdan hiçbir riski yoktur.

Kordon Kanı Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Pek çok hastalıkların tedavisi için kullanılan kordon kanı -1700 derece koşullarında çok uzun yıllar bozulmadan saklanabilir. Ancak sağlık bakanlığı bu konuda karar alarak 12 yılı geçen süre zarfında eğer kordon kanı kullanılmadıysa başka hastaların iyileştirilmesi için sizin adınıza kullanma kararı almıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Mucizevi Faydaları başlıklı makalemizde anne sütü hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeğinizin Kordon Kanı Sizi İyileştirebilir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ