Kadına Dair Herşey

Bebek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebek Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yavrumuzun doğumundan itibaren, anne ve babasını en çok düşündüren kısımlardan biride banyo yaptırmak olmuştur. Tabi bu endişenin çözümü uzmanlar tarafından verilen önerilerle daha kolay bir hal almıştır. Yazımızda bebeğinizin ilk banyosunu nasıl yapılması gerektiği, banyo yaptırmaya ne zaman başlamanız gerektiği ve tek başına bebeği nasıl yıkamanız gerektiği konusundan bahsedeceğiz. Bu öğrendiğiniz bilgilerle bebeğinize banyo yaptırmak artık çok daha kolay olacaktır.

Bebeğinizin İlk Banyosu Ne Zaman Olmalı ?

En başta uzmanlar bebeğinizde bulunan göbek kordonunun düşmesini beklemenizi önerirler. Bu kordon düşerken bebeğinizi ılık ve son derece yumuşak bir bezle hafifçe silmek suretiyle temizlemeniz önerilmektedir. Bazen bebeklerin göbek bağlarının düşmesi biraz zaman almaktadır. Eğer bebeğinizin göbek bağı düşmediyse onu göbek bağı bölgesini su almayacak şekilde  kollarını, başını, belinden aşağıda kalan popo kısmı ve iki bacağını, yüzünü ılık su ile yıkamanız mümkündür.

Bebeğiniz Nasıl Yıkanmalı?

Bebeğinizde göbek bağı düştükten sonra o bölgenin iyileşmesini beklememiz gerekmektedir. Sonrasında yavrumuzu suyun altında bütünüyle banyo yaptırabiliriz. Bebeğimizi banyo yaptırmak genel itibarı ile rahatlatıcı etkisi vardır. Ama bazen bebeğimiz sudan korkarak ağlayabilmektedir. Bu konumda bebeğimize hızlı ve dikkatlice banyo yaptırmamız gerekmektedir.

Ebeveynlerin bir diğer korkusu ise bebeğimin kulağına ve burnuna su kaçar mı? Onu hasta yapar mıyım? Ya da elimden kayar mı? Bu sorularınızın ve endişelerinizi bastırmanız gerekir. Bebeğinize banyo yaptırmanın nasıl keyifli olduğunu öğreneceksiniz.

Bebeğimize banyo yaptırırken öncelikle güvenlik önlemleri almalıyız. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Bebeğimize banyo yaptırmaya başladığımızda kesinlikle tüm odak noktamız yavrumuz olmalı. Telefon, kapı veya yemek düşünmemeliyiz. Bebeğimizin banyosu bittikten sonra işlerimize geri dönmeliyiz.
 • Musluktan doğrudan akan bir suya bebeğimizi maruz bırakmamalıyız.
 • Suyun sıcaklığı 28 derece ila 32 derece arasında olmalıdır. Bunun altı veya üstü bebeğimizin cildine zarar verebilmektedir.
 • Küvetinizde az miktarda su bulunması gerekir.

Sıra yıkamaya geldiğinde ise şu aşamaları uygulamalıyız;

 • Öncelikle kullanılacak tüm malzemeleri elimizin altında bulundurmalıyız. Bu malzemeler havlu, bez, kıyafet, duş için kullanılacak malzemeler ve havlu olmalıdır.
 • Yıkama yapacağımız odanın sıcaklığına dikkat etmeliyiz.22 ila 25 derece arasında bir oda sıcaklığı olmalı.
 • Suyun sıcaklığını ölçmeliyiz.(28-32 derece arasında olmalı)
 • Bebeğinizi soymaya başlamalısınız. Eğer bu durumda ağlamaya başladıysa bezini üzerinde bırakabilirsiniz. Bu ona güven verecektir.
 • Bir eliniz boyun ve baş bölgesini tutmalı, diğer eliniz ise bacak ve pop bölgesini tutmalı. Önce ayaklar suya girmeli.
 • Kullanacağımız şampuan çok az olmalı. Bebeğimize zarar vermemesi için miktarına dikkat etmeliyiz. Kullanacağımız sünger kesinlikle yumuşak olmalı cildini tahriş etmemeli. Başından başlayarak aşağı doğru, önden başlayarak arkaya doğru yıkamalıyız.
 • Saçlarını yıkarken yüzüne ve burnuna su gelmemesine dikkat etmeliyiz. Vücudu son kez durularken bebeği bir kolunuza yüz üstü yatırın diğer elinizle suyu dökerek temizleyin . Sonrasında ise yavaşça kaldırıp tek elinizle boynunu ve başını kavrayıp, diğer elinizle poposundan kavrayıp havluya almalıyız.
 • Bebeğimizi dikkatlice sarıp kuruladıktan sonra bebek yağını ve pudrasını sürmeliyiz. Sonrasında ise saçlarını güzelce tarayıp mis kokulu olarak giydirebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Bebekler Mevsime Göre Nasıl Giydirilmeli? başlıklı makalemizde bebek kıyafetleri, bebekler kış aylarında nasıl giydirilmeli ve bebekler nasıl giydirilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebek Temizliği Nasıl Yapılmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ