Kadına Dair Herşey

Bebekler ve Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

Bebekler ve Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır?

 

Her annenin bebeği kendine özeldir ancak, çocukların en büyük ortak noktaları olan uyuma problemleri, anneleri en çok üzen konulardan biridir. Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni, hepimizin bildiği gibi, nerdeyse tüm günü kapsamaktadır. İlk kez anne olmuş olan hanımlara bu biraz korkutucu gelse de, anne karnındaki süreci sürekli dinlenerek geçiren bebek, dünyaya geldikten sonra da bu zihinsel ve bedensel gelişmesini tamamlayabilmek için, tüm gününü dinlenerek ve uyuyarak geçirir.

Bebeğiniz büyüdükçe yavaş yavaş uyanık kalma süresi de uzamaya başlar. Hareketlenir, etrafına karşı daha meraklı bir hale bürünür. Bu belirtiler, bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişiminin ilk evresini tamamladığını gösterir. Sırada ikinci evre olan, dokunarak, duyarak ve gözlemleyerek öğrenme vardır. Bebeğiniz artık yavaş yavaş konuşmaya ve yürümeye başlayacaktır. Tam da bu noktada, ilk aylarda alıştığımız uyku düzeni yerle bir olur. Uykusunu alamayan bebek, sürekli huzursuz, ağlayan, keyifsizlik, hiperaktivite ya da halsiz olmaya başlayacaktır.

Bebeklerde uyku sorunu dendiğinde ilk akla gelen senaryo, düzenli uykusu olmayan, gece sürekli uyanan, mızmızlanan, öğle uykusu saatinde peşinde annesini koşturan, uyumamak için direnen ve ağlayan bebeklerdir.

Çoğu çocuk uykusunu güzel alamadığında ya da gündüz uykusuna geç kalındığında durumlarda, uyku saati geçtiği için, vücut bunu ekstra bir durum olarak algılayıp, çocuğun enerjisini yükseltmeye çalışır. Yani, eğer çocuğunuzun öğle uykusu zamanı geldiğini düşündüğünüz anda, çocuk uykulu olması gerektiği yerde, fazla enerjikse, artık uyku için çok geçtir. Çünkü vücut bugün öğlen uykusunu uyanmayacak herhalde der ve çocuğun her zaman olduğu gibi dinlenemeyeceğini düşünüp, çocuğun enerjisini yükseltir. Bu saatten sonra ne sizin uğraşlarınız bir sonuç verecektir, ne de çocuğunuzda ki huysuzluğun bir çaresi bulunacaktır.

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Planlanır?

Büyüdükçe hareketlenen, artık eskisi gibi sakin olmayan çocuğunuzu uyutmakta uyku düzenini korumakta çok zorlaşır. Bebekken uyku düzenini oturtmayı başaran anneler bile, çocuğu yaşını doldurduktan sonra öğlen uyku saatlerinde zorlanmaktadır. 2 yaş uyku eğitimi bu anneleri en zorlayan konulardandır.

Çocuk artık ne bebektir, ne de yetişmiş bir çocuktur. Tam arada olan bu dönemde, uyku sorunu olan bebekler için uygulanan çoğu yöntem sonuç vermektedir. Uzmanlar çocuğunuzu istediğiniz saatte öğlen uykusuna yatıramıyorsanız, gün be gün doğru saat aralığına uyku saatini kaydırabilmek adına az dakikalarla çocuğunuzu uyandırmayı öneriyor.

Öğlen uykusunu çeşitli sebeplerden dolayı geç uyuyan çocukların, ertesi gün sersemleşmemesi ve keyfinin kaçmaması için en etkili yöntem, geç öğlen uykusuna daldığı günü, erken gece uykusuna yatırmak olarak öneriyor. Çocuk böylelikle, olması gereken saatte öğle uykusunu uyuyamadığı için ertesi gün sersemleşecekken, normalden daha uzun süren gece uykusuyla bu açığını kapatmış oluyor.

Çocuk ve Bebekler için Gerekli Uyku Saatleri

cocuk-uykusuUyku düzenini kurarken, en dikkat edeceğiniz şeylerden biri olan, çocuğunuzun kaç saat uyuması gerektiği. Bebeklikten çocukluğa geçen süreçte, uyuma süreleri kısalırken, uyanık kalma, oyun ve öğrenme için gerekli sürede günden güne artması gerekir.

Çocuk az uyuduğunda nasıl huzursuz oluyorsa, gereğinden fazla uyku da, belli bir yerden sonra çocuğunuzun gelişimini olumsuz anlamla etkilemeye başlayacaktır. Oynamaya, öğrenmeye ve keşfetmeye ihtiyacı olan çocuk, ihtiyacını karşılayacağından daha fazla uyuduğunda, oyun oynamadan ve etrafını keşfetmeden eksik kalacaktır. Bu nedenle çocuğun uyku saatleri güzel planlanmalı ve düzenli uygulanmalıdır.

Bebeklerin ve çocukların ihtiyacı olan uyku saatleri aşağıdakiler gibidir,

  • 0-1 ay: 19-21 saat
  • 2-3 ay: 16-18 saat
  • 4-6 ay: 15-16 saat
  • 6-9 ay: 13-16 saat
  • 10-12 ay: 13-15 saat
  • 13-24 ay: 13-14 saat.

Bu saatlerinde göz önünde bulundurarak bebeğinizin uyku düzenini rahatlıkla inşa edebilirsiniz. Bu sayede hem sizin için huzurlu olur, hem de bebeğiniz daha sağlıklı büyür. Bebeğin hem gelişimi hem de uyku düzeni için bu saat uygulamasını yapmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Her Kadının Bilmesi Gereken 30 Kişisel Bakım Önerisi başlıklı makalemizde kişisel bakım hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebekler ve Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ