Kadına Dair Herşey

Bebeklerde Huysuzluk Ve Uykusuzluk Dönemleri

Bebeklerde Huysuzluk Ve Uykusuzluk Dönemleri

Bebeklerin uyku ihtiyacı büyüdükçe değişiklik gösterir. Örneğin, yeni doğan bebeklerin günlük uyku ihtiyacı 18 saattir ve gece-gündüz kavramı gelişmemiştir. 6 aydan sonra ise bu uyuma süresi gündüz yapılan şekerlemelerle birlikte 10 veya 12 saat arasına kadar düşer. Her bebeğin gündüz uykusu da farklıdır. Kimi bebekler için 15 dakikalık uyku yeterliyken kimisi 2 saat kadar uyur. Dönem dönem bebeklerde uykuya dalamama baş gösterir.

Bebeklerde Uyku Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde uyku problemi, geceleri sık sık ağlayarak uyanma, uyanınca uzun süre uyuyamama, arabada uyuma evde düz zemine konulunca uyanma, uyurken çok fazla hareket etme, sık görülen kabus ve rüyalar şeklinde kendini gösterir.

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı; ilerleyen dönemlerde diş çıkarma süreci, büyüme atakları, anne sütünün kesilmesi bebeklerde uyku probleminin nedenleri arasındadır. Ayrıca gündüz uyaranlarının fazlalığı, ışığın ve gürültünün bol olduğu ortamda bebeğin uzun süre kalması, yabancı ziyaretçiler ve uyku öncesi aktivite fazlalığı da bebeklerin uykuya dalmasını zorlaştırır. Bir başka neden ise besin alerjisi olabilir. Özellikle inek sütüne karşı bebekler hassas davranabilir.

Bebeklerin Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Bebeğinize gece-gündüz ayrımını öğreterek uykuya dalma problemini çözme konusunda başlangıç yapabilirsiniz. Bunun için bebeğinizi gündüz günlük aktivitelerinizi yaptığınız ortamda yatırabilir;  gece ise bebeğinize loş, karanlık ve sessiz bir ortam sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi gece uyutmadan önce yıkamanız rahatlamasını sağlayarak uykuya geçmesini kolaylaştırır.

Bebeğinize uyku düzeni oluşturmak istiyorsanız uyutmadan yaklaşık 1 saat önce karnını doyurmalı, altını değiştirmeli, pamuklu pijamasını giydirmelisiniz. Ayrıca uyumadan önce bulunduğu ortamdan oyuncaklarını kaldırmalı ve oyun oynamayı bırakmalısınız. Yatağına yatırdığınızda ise sırtını sıvazlayarak hafif ninniler söyleyerek bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz. 4. Aydan itibaren emzik yerine yatağında bebeğinizin yanına bir uyku arkadaşı da verebilirsiniz. Bebeğiniz zamanla uykuyla onu birleştirir. Uyumadan önce ona sarılır, onu emer, koklar ve uykuya dalar.

Bebeklerde uyku problemi için ilaç doktorlar tarafından önerilmemekle birlikte zaruri durumlarda ve doktorunuzun tavsiyesiyle kullanmanız da mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sürecinde Hem Sağlığınızı Hem de Formunuzu Koruyun! başlıklı makalemizde gebelik süreci, gebelikte beslenme ve gebelikte sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeklerde Huysuzluk Ve Uykusuzluk Dönemleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ