Kadına Dair Herşey

Bebeklerde İştah Sorununu Çözebilirsiniz

Bebeklerde İştah Sorununu Çözebilirsiniz

Anneler, her zaman bebeklerinin iştahla yemek yemelerini ve doymalarını ister. Ancak zaman zaman bebeklerin iştahları açık olmayabilir. Bu noktada bebeklerde iştah açan besinlerden veya yöntemlerden yardım alarak bebeklerinizin iştahının açılmasını sağlayabilir ve daha mutlu olmasını, huzurlu uyumasını ve etrafa gülücükler saçmasını izleyebilirsiniz.

İştah Azalması Tehlikeli midir?

Hayır, aksine 1 -3 yaş arasındaki çocukların iştahlarının azalması uzmanlar tarafından normal sayılıyor. Bebeğinizin gelişimini olumsuz etkilemediği sürece biraz sabretmeniz durumunda, iştahı geri gelecek ve normal beslenmesine devam edecektir.

Bebeğimin İştahı Azaldı Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin ne zaman yemek yiyeceğine, ne kadar gıda alacağına ve ne şekilde yiyeceğine kendisinin karar vermesine izin verin. 3-4 hafta içerisinde durumun normale döndüğünü göreceksiniz.

Ne Zaman Bir Doktora Başvurmalıyım? 

Kilo kaybı yaşanıyorsa,

İshal, kabızlık, ateş gibi hastalıklar varsa,

Bazı yiyecekleri tükettiğinde kusuyor veya alerjik reaksiyon gösteriyorsa,

Bebeklerde iştah açma yöntemleri anneler için biraz zorlayıcı olsa da etkili yöntemlerdir. Peki bebeklerin iştahını ne açar? Bu sorunun cevabı çocuklarınızın yemek yemeyi sevmesinden geçer. İşte size uzmanlar tarafından bazı öneriler.
*İstediği gibi yemesine izin verin. Kirlenmesini veya etrafa yemeğin dökülmesini sorun etmeyin. Keyif alarak yemek yemesi önemlidir.

*Sunuma özen gösterin. Çocuklarınızın ilgisini çekebilecek şekilde tabaklar hazırlamaya özen gösterin.

*Yemek yaparken veya alışveriş sırasında çocuğunuzu da dahil edin. Kendi emeği olan şeyleri yemek daha çok hoşuna gidecektir.

*Günlük 500ml’den fazla süt vermeyin. Bu miktar yeterli olacaktır. Fazla sıvı tüketimi iştahını olumsuz yönde etkileyecektir.

*Ne kadar yemek yiyeceğine bebeğinizin karar vermesine müsade edin. Kendi kapasitesini daha iyi bilecektir.

*Yemek sırasında dış uyaranları en aza indirin. Televizyon, müzik, akıllı telefonlardan uzak tutun. Bu uyaranlar açlık hissini unutmasına neden olur.

*Israrcı olmayın. Bir yemeği yemeyi reddediyorsa bir süre onu sunmayın. Bir süre sonra yeniden denersiniz.

*İştah açan gıdaları yemesini sağlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları; nohut, mısır, soğan, patates sarımsak, maydanoz ve tarçındır.

Çocuğun İştahı Neden Kesilmiş Olabilir?

Bebeklerinizin yada çocuklarınızın iştahının kesilmesinin altında yaşadıkları bir endişe, üzüntü veya kıskançlık olabilir. İştahı olmayan bir çocukta öncelikle fiziksel bir hastalık olup olmadığı daha sonrada ruhsal bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Diş Sağlığının Önemi başlıklı makalemizde diş çürüğü başlangıcı, Diş çürüğü belirtileri ve Diş çürümesi nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeklerde İştah Sorununu Çözebilirsiniz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ