Kadına Dair Herşey

Bebeklerde Pişik Olması Nasıl Engellenir?

Bebeklerde Pişik Olması Nasıl Engellenir?

 

Bebeklerde, en sık görülen rahatsızlıkların başında pişik gelmektedir. Pişik, tıp literatüründe ”amonyak dermatiti” olarak geçmektedir. Özellikle 9–12 aylık bebeklerde sık rastlanmaktadır. Bebeğin poposunun, kasıklarının ve dış cinsel organlarının çevresinin tahriş olması üzerine, kızarıklıklar oluşmasıdır. Pişik, bebeği son derece rahatsız eden ve huysuzlaşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, anne adaylarının ilk bilmesi gerekenlerden biri pişik nasıl geçer sorusunun cevabıdır. Pişiğin oluşmasında, bazı dikkatsizlikler rol oynar. Peki, pişik nasıl oluşur?

Pişik Nasıl Oluşur?

Pişik, genellikle idrarın bede fazla bekletilmesi sonucunda oluşur. İdrar, bebeğin altında fazla beklerse, üre, bakteriler tarafından amonyağa çevirtilir ve böylelikle amonyak, bebeğin cildini tahriş eder. Eskiden, bebeklerin altına, atıkları emebilecek ve cildi olabildiğince kuru tutabilecek yaprak, toprak ve bezler kullanılırdı. Ancak günümüzde, bebekler sadece özel olarak üretilen bezlerle bezlenir. Pişiğin oluşmaması için, bebeğin altının sık değiştirilmesi gerekmektedir. Pişik nasıl önlenir, pişik nasıl oluşur, bebek pişik olduğunda ne yapılmalıdır ve pişik nasıl geçer gibi soruların yanıtının, anneler tarafından bilinmesi önemlidir. Aksi takdirde, bebek sık sık pişik olacak ve rahatsızlanacaktır.

Pişiğe Neler Neden Olur?

 • Bebeğin altının silinmesi için kullanılan ıslak havluların içerdiği bazı kimyasallar, bebeğin cildini tahriş ederek pişiğe neden olabilmektedir.
 • Bebek, yeterli hijyen koşullarında yetişmezse, pişik oluşabilir. Bebeğin altı, sıklıkla değiştirilmez, fazla bekletilirse cildi tahriş olabilir.
 • İshal dönemlerinde sık sık dışkı yapması, dolaylı olarak pişik riskini arttırabilmektedir.
 • Bebeğin beslenmesinde yapılan değişiklikler de pişiğe neden olabilmektedir. Emzirme döneminin sona erip, mamaya geçiş döneminde bebeklerde pişik durumuna rastlanabilmektedir.
 • Dış çıkartma döneminde de bebek pişiği
 • Ayrıca çinko eksikliği ve bazı kalıtsal hastalıklar itibariyle de pişik oluşabilmektedir.

Bebeğin pişik sürecini en kısa sürede atlatması için, annenin pişik nasıl geçer konusu ile ilgili en üst düzeyde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Pişiğe neden olan durumlara dikkat edilmelidir. Bebeğin alt temizliğine özen gösterilmelidir.

Pişik Tedavisi

Bazen, hijyen koşulları sağlandığı ve bebeğin poposunun temizliği gerektiği kadar yapıldığı takdirde de bebeğin pişik olduğu görülebilmektedir. Bu noktada ilk önemli olan, pişiğin tedavisinin yapılmasıdır. Pişik tedavisi oldukça basittir ve her anne yapabilir. Peki, pişik nasıl geçer? Pişik tedavisi nasıl yapılır? Pişik tedavisi için vazelin ve çinko oksit içeren kremlerin kullanılması gerekmektedir. Pişik sürecinde, her bez değişiminden sonra temiz cilde masaj yapılarak kremlerin uygulanması gerekmektedir. Tedavi sürecinde bebeğin poposunun hava alması sağlanmalı, çok sıkı giydirilmemeli ve rahat ettirilmelidir.

Pişik Tedavisi Aşamaları

 • İlk olarak, pişik durumunda bebeğin cildini sabunlu su ile temizlemelisiniz. Temizlik bitince, yumuşak ve temiz bir bezle, cildinin nemini almalısınız.
 • Bebeğin altını sürekli kapatmamalısınız. Hava ile temas etmesi gerekmektedir.
 • Kullandığınız bezin kuru olduğuna ve bebeğinizin yaşına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Bebeğin poposunun temizlenmesinde, alkollü ve kolonyalı ürünler kullanmamalısınız. Bu ürünler, cildin, daha çok tahriş olmasına neden olabilir. Bunun yerine pudra içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğin her altının değiştirilmesi ardından, pişik kremlerini masaj yaparak uygulamalısınız.

Tedavi için, annenin pişik nasıl geçer, pişik tedavisi gibi konularda bilgi sahibi olması önemlidir. Tedavi aşamalarını doğru takip ettiğiniz takdirde, bebeğinizin pişiği kısa sürede geçecektir. Ancak geçmiyorsa, mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Arttırmaya Yönelik 10 Öneri başlıklı makalemizde anne sütü hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeklerde Pişik Olması Nasıl Engellenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ