Kadına Dair Herşey

Bebeklerinizin Sebepsiz Yere Ağlaması Kolik Olabilir

Bebeklerinizin Sebepsiz Yere Ağlaması Kolik Olabilir

Bebekler belli bir yaşı doldurana kadar nedensiz yere ağlamalarıyla bilinirler. Bu durumda eli ayağı birbirine dolanan anne ve babalar bebeklerin neden ağladığına dair bin bir çeşit fikir yürütmektedir. Bugün her on bebekten biri kolik denilen sebepsiz ağlama durumu ile karşı karşıyadır.

Bebekleriniz devamlı ağlıyor ve siz bunun neden olduğunu bilmiyorsunuz. İşte elinizi, ayağınızı birbirine dolayan bu çaresiz durumdan kurtulmak için artık kafanızda soru işareti bırakmayacak neden. Kolik durumuna yakalanan bir bebeğin devamlı ağlaması sizin davranışlarınıza bağlı bir durum değildir.

Bebekler Üç Ay Boyunca Nedensiz Yere Ağlıyor

bebekBebekler üç ay boyunca anne ve babalarının davranışlarından bağımsız olarak tedirgin edici şekilde devamlı ağlamaktadır. Sağlıklı bebeklerin bile devamlı ağlama durumu olarak adlandırılmaktadır.

Bebeklerin devamlı ağlaması, doğduktan sonra başlar ve üç ay boyunca devam eder. Bu durum her bebekte görülmese de koliğe yakalanan bebeklerde görülmektedir. Bu konuda bugüne kadar her uzman farklı görüşler belirtmişlerdir.

Bebeklerin Neden Ağladığına Yönelik Fikirler Sürüyor

Bebekler her uzmanın farklı görüşü doğrultusunda belirtilere tabi tutulmuştur. Bir bebek eğer devamlı ağlıyorsa anne ve babasıyla iletişim kurmak istiyordur demektir. Kolik durumunun bebeklerdeki ilk belirtisi iletişimdir.

Bir şeye uzanmak, acıktığını ifade etmek, hoşuna gitmeyen durumları anne ve babaya ağlayarak bildirmek her on bebekten birinde mutlaka vardır.

Bir Bebek Ağrı Çekiyorsa Devamlı Ağlayabilir

Eğer bir bebeğin devamlı ağrısı varsa bunu ağlayarak ebeveynlere bildirmek ister. Kolik bu durumda devreye girerek bebeklerin ağlamasına neden olur. Bebeğiniz devamlı ağlıyorsa bir yerinde sancısı olduğu şüphesine varabilirsiniz.

Kolik hastalığı çok sık rastlanan bir durum değildir. Ancak bebeklerin ağrı çekmesi yüzünden devamlı ağlıyor olması anne ve babanın doktor kontrolü olmadan bileceği bir durum değildir.

Eğer Bebeğiniz Yorgunsa ve Sıkıldıysa Şiddetli Ağlayabilir

Bebekler belli zamanlarda bedensel yorgunluktan ve sıkıldıklarından ağlayabilirler. Belli bir süre devam eden şiddetli ağlamalarının nedeni kolikten kaynaklanmaktadır.

Koliğin en belirgin nedeni bebeklerdeki ağlama isteğidir. Bazı bebekler devamlı ağlama isteği duyabilirler. Bu durumda anne ve babanın sakinliğini her daim koruması gerekmektedir. Gaz sancısı ve huysuzluktan da şüphe edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ergenliğe Geçiş Dönemi başlıklı makalemizde çocuklarda ergenlik hakkında bilgiler verilmektedir.


Bebeklerinizin Sebepsiz Yere Ağlaması Kolik Olabilir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ