Kadına Dair Herşey

Beden Dilinden Depresyondasın Demek

Beden Dilinden Depresyondasın Demek

 

Beden Dilinden Depresyondasın Demek

Depresyon her geçen gün duydukça kanıksadığımız, artık hepimizin kelimeyi duymasıyla bir fikir sahibi olduğu, çağımızın rahatsızlıklarından biri. Depresyon iki temel belirtisi en az iki hafta süreyle kişide gözlendiğinde mutlaka teşhisi konulması ve konulan teşhisle birlikte tedavisinin de başlaması gereken bir rahatsızlıktır. Depresyonun hayatımıza çok aktif girmiş olması, üzerine yapılan çalışmaların da fazlalaşmasına neden olmuş ve artık yapılan çok basit testlerle ve belirtilerin sürme sürelerine göre de teşhis edilmesini kolaylaştırmıştır. Hatta artık beden diliyle bile bir insanın depresyonda olup olmadığı bile fark edilebilir.

Beden Dilinden Depresyondasın Demek

Kötü Duruş

Daha çok kambur olarak nitelendirebileceğimiz, omuzların öne doğru daha eğik olduğu duruş şeklidir. Kötü duruş kas-iskelet sistemine ilişkin bir rahatsızlığın da göstergesi olabilecekken artık uzun süreli depresyonda olan kişiler için de kazanılmış duruş bozukluğu olabilmektedir.

Kötü Duruş

Göz Kontağı

Konuşurken göz kontağı kurmak kendine güveni olan ve sağlıklı bir iletişimin parçası olan kişilerin özelliğidir. Ancak depresyonda olan kişiler konuşurken göz kontağı kurmaz ve konuşmayla da zaten ilgilenmezler.

Göz Kontağı

Küçülmek

Bir insanın ayakta normal duruşu ayaklarının da omuz hizasına gelecek şekilde açılmasından ve dengede dik durmasıdır. Ancak depresyon belirtisi gösteren kişilerin ayaklarının birbirine daha yakın halde ve omuzları daha çökük durumdadır. Küçülmek olarak adlandırılan bu durum daha çok görünmek istemeyen kişilerin seçtiği bir duruştur.

İfadesiz Yüz

İfadesiz Yüz

Genelde konuşurken ve dinlerken boş gözlerle bakıyor dediğimiz ifade haline sahip olunmasıdır. Normal şartlarda günlük konuşmalarda karşımızdakinin söylemlerine göre yüzümüzde şaşkınlık, endişe, gülümseme gibi ifadeler belirmektedir. Ancak depresyonda olan kişilerin yüzlerinde ifadesizlik, hatta karşısındakini dinlemediğini belirtecek kadar ifadesiz bir yüz olabilir.

Gülme

Ya olağan dışı gülmek veya hiç gülmemek de depresyon belirtisi olabilmektedir. Özellikle birçok insana komik gelmeyen şeylere abartıyla gülen insanların daha çok depresyona yatkın olduğu söylenebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde saç dökülmesi, saç dökülmesi nedenleri ve Saç Dökülmesi Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beden Dilinden Depresyondasın Demek Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ